اردیبهشت 15, 1400 01:08 Asia/Tehran [Updated: اردیبهشت 18, 1400 14:38 Asia/Tehran]
  • رایزنی وزرای خارجه آمریکا و آلمان درباره ایران

وزرای امور خارجه آمریکا و آلمان امروز (سه‌شنبه) در حاشیه اجلاس گروه هفت در لندن پیرامون ایران و توافق هسته‌ای (برجام) گفت‌وگو کردند.

آنتونی بلینکن وزیر امور خارجه آمریکا با انتشار پیامی در حساب توئیتری خود به دیدار با هایکو ماس همتای آلمانی خود اشاره کرد و گفت دو طرف پیرامون ایران، چین، روسیه و سایر تحولات بین‌المللی گفت وگو کردند.

بلینکن پیشتر هم با جوزپ بورل مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا که برای شرکت در اجلاس گروه هفت در لندن به سر می‌برد درباره اخرین وضعیت مذاکرات برجام در وین گفت‌وگو کرد.

در این دیدار دو طرف پیرامون بازگشت احتمالی آمریکا به برجام و نحوه اطمینان از اجرای کامل و موثر این توافق بحث و تبادل نظر کردند.

واشنگتن در دوره زمامداری "دونالد ترامپ" با خروج یکجانبه از برجام، تروریسم اقتصادی را با هدف فشار حداکثری علیه مردم کشور اعمال کرد.

رئیس جمهوری جدید آمریکا سیاست پیشین کاخ سفید در قبال ایران را مورد انتقاد قرار داده اما بازگشت به برجام را مشروط به اقدام ایران دانسته و بدون اشاره به اینکه کدام دولت در قبال برجام خلف وعده کرده و از آن خارج شده است، وعده داده که درصورت بازگشت ایران به اجرای کامل برجام، واشنگتن نیز به این توافق باز خواهد گشت.

جمهوری اسلامی ایران تاکید دارد «هنگامی به تعهدات برجامی خود بازخواهد گشت که آمریکا همه تحریم‌ها را در عمل و نه در حرف یا بر روی کاغذ، لغو کند و این لغو تحریم‌ها مورد راستی آزمایی ایران قرار گیرد.»

در دور جدید نشست کمیسیون مشترک برجام که سه شنبه هفته گذشته در وین برگزار شد، حاضران تصمیم به تسریع روند گفت‌ وگوها گرفته و توافق شد فعالیت گروه‌های کارشناسی در دو حوزه لغو تحریم‌ها و هسته‌ای به صورت فشرده و سریع ادامه یابد و گروه کارشناسی سوم با عنوان «گروه کارشناسی ترتیبات اجرایی» با هدف گفت‌وگو در خصوص ترتیبات عملی مورد نیاز برای اجرایی شدن لغو تحریم‌ها و سپس بازگشت آمریکا به برجام تشکیل شود.125

کلیدواژه