خرداد 31, 1400 13:40 Asia/Tehran [Updated: مرداد 04, 1400 22:24 Asia/Tehran]
  • واکنش مسکو به تشدید رویکرد تحریمی آمریکا علیه روسیه

ایرات پرس: «ماریا زاخاروا» سخنگوی وزارت خارجه روسیه، در واکنش به اظهارات «جیک سالیوان» مشاور امنیت ملی آمریکا، گفت: "آمریکا همواره تحریم علیه ما را به عنوان ابزاری برای فرار از مشکلات خود به کار می‌گیرد."

«جیک سالیوان» مشاور امنیت ملی آمریکا، روز یکشنبه ازتحریم‌های بیشتر آمریکا علیه روسیه از جمله به بهانه پرونده «الکسی ناوالنی» سرکرده مخالفان دولت روسیه خبر داد.

این مقام ارشد آمریکایی در بخشی از سخنان خود گفت: "ما پس از مسموم شدن ناوالنی، تحریم‌هایی را علیه روسیه اعمال کردیم و خود را برای دُور دیگری از تحریم‌ها آماده می‌کنیم که به همین دلیل اعمال خواهد شد."

سالیوان همچنین از ادامه روند تحریم شرکت‌های روسی مشارکت کننده در پروژه خط لوله گازی «نورداستریم 2» خبر داد. این اولین بار است که یک مقام ارشد آمریکایی پس از دیدار اخیر میان «جو بایدن» رئیس جمهور آمریکا و «ولادیمیر پوتین» رئیس جمهور روسیه در ژنو از اعمال تحریم‌های جدید علیه مسکو صحبت می‌کند.

بدین ترتیب به نظر می رسد دیدار سران این کشور نه فقط منجر به تنش زدایی بین دو طرف نشده بلکه انگیزه جدیدی به واشنگتن برای تشدید فشارهای تحریمی علیه روسیه داده است.

در واقع دیدار بایدن و پوتین بیشتر محملی برای آمریکا به منظور اتهام زنی و هشدار به روسیه تا حل و فصل اختلافات گسترده بین دو کشور بود.

اکنون بهانه های اصلی دولت بایدن برای تحریم های جدید علیه روسیه دو مساله است:

مساله اول، ادامه بازداشت و زندانی شدن الکسی ناوالنی و مساله دوم ادعای نگرانی آمریکا از تبعات وابستگی بیشتر گازی اروپا به روسیه است. لذا در این راستا واشنگتن حداکثر تلاش خود را در راستای ایجاد مانع برای تکمیل و عملیاتی شدن خط لوله گازی «نورد استریم 2» صورت می دهد.

آمریکا همواره با مداخله در امور داخلی روسیه به ویژه ادعای حمایت از مخالفان و نیز بهانه های حقوق بشری به اعمال فشار علیه مسکو پرداخته است. در برهه کنونی واشنگتن با حمایت آشکار از ناوالنی نه فقط در امور داخلی روسیه دخالت می کند، بلکه درخواست آزادی او که اکنون به دلیل ارتکاب جرم زندانی است در راستای براندازی دولت روسیه مطرح شده است.

خواسته دولت بایدن روی کار آمدن فردی غربگرا مانند الکسی ناوالنی در راس قدرت روسیه است. هر چند که به دلیل وابستگی آشکار مخالفان به غرب و آگاهی مردم روسیه از این امر، آمریکا در رسیدن به اهداف خود ناکام مانده است.

مشاور امنیت ملی آمریکا درباره ناوالنی گفت: "آماده می شویم بسته تحریمی دیگری در این باره را علیه روسیه مورد استفاده قرار دهیم. نشان داده ایم که وقتی نوبت به پاسخگویی به فعالیت های زیان بار مسکو برسد، دست بردار نیستیم؛ خواه درباره دخالت در انتخابات (آمریکا) باشد یا موضوع آلکسی ناوالنی."

در عین حال آمریکا ماهها است تلاش می کند تا با ادعای مسمومیت ناوالنی توسط ماموران دولت روسیه، از این مساله برای تشویق آلمان به منظور کنار کشیدن ازپروژه خط لوله گازی «نورد استریم 2» سوءاستفاده کند.

«آنتون خلوپکوف» رئیس مرکز امنیت و انرژی روسیه می گوید: "آمریکا از مساله مسمومیت ناوالنی حداکثر استفاده را برای بیرون راندن روسیه از بازار انرژی اروپا بکار می گیرد."

با این حال واشنگتن در همراه ساختن برلین با این خواسته خود ناکام مانده است و لذا چاره را در این دیده که برای ایجاد مانع و در نهایت متوقف ساختن ساخت خط لوله گازی «نورد استریم 2» که اکنون حدود 95 درصد آن تکمیل شده به تحریم شرکت های روسی دخیل در این پروژه عظیم گازی بپردازد که قرار است با تکمیل آن سالانه 55 میلیارد متر مکعب گاز روسیه از طریق دریای بالتیک به آلمان منتقل شود.

لذا اکنون مشاور امنیت ملی کاخ سفید از تداوم روند تحریم های جدید علیه شرکتهای روسی در راستای متوقف ساختن این پروژه گازی سخن می گوید.

با روی کار آمدن جو بایدن رئیس جمهور جدید آمریکا، وی رویکرد مقابله فعال با روسیه را در پیش گرفته و در این راستا درکنار اقدامات تحریمی و حمایت فعال سیاسی و نظامی از اوکراین که دشمن بزرگ روسیه در اروپای شرقی محسوب می شود، به جنگ روانی علیه ولادیمیر پوتین پرداخته و وی را «قاتل» نامیده است.

اکنون انتظار می رود که دولت بایدن با توجه به اظهارات تهدید آمیز جدید سولیوان در باره تشدید تحریم ها علیه مسکو، سیاست ها و اقدامات ضد روسی خود را در آینده  نزدیک دو چندان نماید.

نویسنده: سیدرضا میرطاهر

117

کلیدواژه