تیر 30, 1400 11:23 Asia/Tehran [Updated: تیر 30, 1400 11:32 Asia/Tehran]
  • افشای ابعاد جدیدی از همکاری آمریکا با داعش در افغانستان

ایران پرس: نماینده رئیس جمهوری روسیه در امور افغانستان روز سه شنبه در نشست باشگاه سیاسی والدای گفت: نیروهای آمریکایی و متحدان این کشور در افغانستان با گروه تروریستی داعش ارتباط داشته و با آن همکاری می کردند.

«ضمیر کابولوف» با ابراز اطمینان از اینکه چنین همکاری بین نیروهای ائتلاف خارجی (به رهبری آمریکا) و داعش از قبل وجود داشت، اظهار کرد: ما اطلاعات مشخصی از افغانستان بدست آوردیم که این نیروها با گروه تروریستی داعش همکاری می کنند.

وی در این راستا به یک مورد محاصره گروه بزرگی از داعشی ها در شمال افغانستان اشاره کرد و گفت: "این تروریست ها با بالگردهای ناشناخته و بدون علامت به پایگاه نظامی بگرام انتقال یافتند و پس از آن در مناطق مختلف پراکنده شدند."

ضمیر کابولوف تصریح کرد: "این گونه موارد کوچک زیاد است و زمانی که همه این موارد را در یک مجموعه بررسی می کنید می توانید به یک برداشت کلی برسید."

منظور این مقام ارشد روسی رسیدن به این جمع بندی است که آمریکا به صورت حساب شده و در چارچوب یک طرح کلی به همکاری وکمک به داعش در افغانستان پرداخته است. در واقع حضور نظامی آمریکا در افغانستان با شکل گیری و گسترش فعالیت‌های گروه تروریستی داعش در این کشور در چند سال اخیر همراه شده است.

مسکو بارها هشدار داده که گروه تروریستی داعش با هدف رسیدن به آسیای مرکزی و ناامن کردن این منطقه در پی گسترش فعالیت خود در افغانستان است.

روسیه همچنین درباره گسترش حضور گروه تروریستی داعش در افغانستان هشدار داده و به منظور جلوگیری از فعالیت تروریست های داعش علیه متحدان روسیه در «سازمان پیمان امنیت جمعی» تدابیری را اتخاذ کرده که تقویت پایگاه های نظامی این کشور در تاجیکستان و قرقیزستان از جمله این تدابیر است.

به گفته روسها، آمریکا و متحدان آن در افغانستان در راستای منافع و اهداف خود، انواع کمک های لجستیکی و تسلیحاتی را برای داعش مستقر در افغانستان فراهم کرده اند. با توجه به مخاطرات امنیتی ناشی از این اقدام، مسکو خواهان آشکار شدن ابعاد این اقدام و توقف هر چه سریعتر این روند بوده است.

وزارت امور خارجه روسیه پیش از این اعلام کرده بود مناطق شمال افغانستان به پناهگاهی برای عناصر داعشی تبدیل شده است. تقویت داعش در افغانستان با توجه به رویکرد آمریکا در زمینه حمایت از حضور این گروه تروریستی در افغانستان و حتی کمک به عناصر داعشی برای ورود و استقرار در این کشور اهمیت می یابد.

«ماریا زاخارووا» سخنگوی وزارت خارجه روسیه در این باره گفت: "با توجه به اطلاعات موثق، به صراحت می‌توان بر حمایت و پشتیبانی شاخه داعش در افغانستان از سوی نیروهای آمریکا و ناتو تاکید کرد که این کمک‌ها شامل حمل و نقل داعشی ها توسط بالگردهای ناشناخته و عرضه تسلیحات نظامی مرگبار است."

کمک لجستیکی و تسلیحاتی آمریکا به داعش در راستای دستیابی به اهداف سیاسی

به گفته مسکو، آمریکایی ها در راستای منافع و اهداف خود، انواع کمک های لجستیکی و تسلیحاتی را برای داعش مستقر درافغانستان فراهم کرده اند. آمریکا همواره در صدد استفاده ابزاری از داعش علیه دشمنان منطقه ای و بین المللی خود از جمله ایران، روسیه و چین بوده و تقویت داعش در افغانستان به ویژه در نواحی مجاور کشورهای آسیای مرکزی مانند تاجیکستان و ازبکستان با هدف اعمال فشار به روسیه، چین و این کشورها صورت می گیرد. 

«نوذر شفیعی» کارشناس مسائل بین المللی با تاکید بر اینکه داعش به لحاظ جامعه شناختی جایگاهی در افغانستان ندارد،‌ می گوید: "آمریکا تلاش می کند با استفاده از داعش چین را از افغانستان بیرون رانده و در ادامه این رقیب خود را از درون آسیب پذیر کند."

هر چند آمریکا با شعار مقابله با تروریسم به افغانستان لشگرکشی کرد، اما افغانستان اکنون در صدر کشورهایی قرار دارد که ازحملات تروریستی آسیب می بینند. آمریکا تاکنون 95 درصد نیروهای خود را از افغانستان خارج کرده و به همین دلیل گروه طالبان فعالتر شده و مناطق جدید در این کشور را به تصرف در آورده است.

در عین حال وخامت اوضاع امنیتی افغانستان موجب افزایش عملیات تروریستی داعش شده است. داعش تاکنون با انفجارها و حملات متعدد موجب مرگ صدها نفر ازمردم افغانستان شده است.

نویسنده: سیدرضا میرطاهر

117

 

 

کلیدواژه