تیر 31, 1400 06:45 Asia/Tehran [Updated: تیر 31, 1400 06:46 Asia/Tehran]
  • ابراز خرسندی پوتین و مرکل از تکمیل خط لوله گاز نورد استریم2

ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه و آنگلا مرکل صدر اعظم آلمان، در گفت و گویی تلفنی از تکمیل عملیات احداث خط لوله گاز نورد استریم2 ابراز خرسندی کردند.

به گزارش خبرگزاری ایران پرس، دفتر مطبوعاتی کاخ کرملین روز چهارشنبه نوشت: ولادیمیر پوتین در این گفت و گوی تلفنی به پایبندی مستمر طرف آلمانی به اجرای طرح خط لوله گاز نورد استریم2 اشاره و خاطرنشان کرد که این طرح با هدف تحکیم امنیت انرژی آلمان و اتحادیه اروپا اجرا می شود.  

 صدر اعظم آلمان همچنین، رئیس جمهوری روسیه را از نتایج گفت و گوهای خود با جو بایدن رئیس جمهوری آمریکا درباره وضعیت پیرامون طرح خط لوله گاز نورد استریم2 مطلع کرد.  

دو طرف همچنین در مورد امکان تمدید توافقنامه بین گازپروم روسیه و شرکت نفت و گاز اوکراین برای ترانزیت گاز روسیه به کشورهای اروپایی پس از سال 2024 گفت و گو کردند.  

 نورد استریم2 پروژه‌ای مشترک میان شرکت گازپروم روسیه و پنج شرکت اروپایی شامل «انجی» فرانسه، «او. ام. وی» اتریش، «رویال داچ شل» هلند و «یونیپر» و «وینترشل» آلمان است. این خط لوله دو قلوی 1200 کیلومتری قرار است سالانه 55 میلیارد متر مکعب گاز را از روسیه به آلمان منتقل کند.

آمریکا به بهانه وابستگی اروپا به گاز روسیه شدیدا با این پروژه گازی مخالف است و  تاکنون چند بسته تحریم در مورد طرح خط لوله گاز نورد استریم 2 وضع کرده است.  125

کلیدواژه