شهریور 26, 1400 01:00 Asia/Tehran [Updated: شهریور 26, 1400 01:01 Asia/Tehran]
  • استعفای وزیر خارجه هلند در پی بحران افغانستان

"سیگرید کاگ" Sigrid Kaag وزیر خارجه هلند پنجشنبه شب درپی پس‌لرزه‌های خروج مفتضحانه آمریکا و متحدانش از افغانستان استفعای خود را اعلام کرد.

به گزارش خبرگزاری ایران پرس، استعفای وزیر خارجه هلند پس از آن صورت گرفت که اکثریت نمایندگان پارلمان این کشور تشخیص دادند او وظیفه خارج کردن پناهجویان از افغانستان را به درستی انجام نداده است.

با تصرف سریعتر از حد انتظار کابل از سوی گروه طالبان، آمریکا و متحدانش روند خروج از افغانستان را به شکلی سراسیمه و بی‌نظم تسریع کردند. بامداد روز سه‌شنبه 31 اوت، آخرین هواپیمای آمریکایی فرودگاه کابل را ترک کرد تا افغانستان از نیروهای اشغالگر خارجی تخلیه شود.

در پی اجرای مفتضحانه این عملیات، علاوه بر وزیر خارجه هلند، "آنتونی بلینکن" Antony Blinken وزیر خارجه آمریکا و نیز "دومینیک راب"  وزیر خارجه پیشین بریتانیا تحت انتقادات شدید داخلی قرار گرفتند.

وزیر خارجه آمریکا دوشنبه و سه‌شنبه این هفته در جلسات استماع کمیته‌های امور خارجی مجلس نمایندگان و مجلس سنای این کشور مورد بازخواست قرار گرفت.

از سوی دیگر "دومینیک راب" وزیر خارجه وقت بریتانیا که هنگام سقوط دولت کابل برای تفریح به مسافرت خارجی رفته بود تحت انتقاد شدید سیاستمداران این کشور قرار گرفت.

با اینکه انتظار می‌رفت "بوریس جانسون" نخست وزیر بریتانیا، "دومینیک راب" را از کابینه خود اخراج کند، او به تغییر مقام وزیر خارجه بسنده کرد.

"دومینیک راب" روز چهارشنبه از سمت وزارت خارجه بریتانیا برکنار و سپس به سمت معاون نخست وزیر و وزیر دادگستری منصوب شد.

در زمان ورود گروه طالبان به کابل، هزاران نفر از مردم افغانستان از ترس جانشان به فرودگاه این شهر هجوم آوردند تا شاید بتوانند این کشور را ترک کنند.

در این بین اما آمریکایی ها و سازمان پیمان آتلانتیک شمالی "ناتو" بدون توجه به درماندگی مردم افغانستان تنها به فکر خارج کردن نیروها و تجهیزات خود از کابل بودند.

یکشنبه 15 اوت  همزمان با ورود نیروهای طالبان به کابل (پایتخت افغانستان) و فرار "محمد اشرف غنی" رئیس جمهوری افغانستان از این کشور، دولت وی سقوط کرد.

بسیاری از مقامات و مردم افغانستان، وضعیت فعلی افغانستان را ناشی از سیاست‌ های شکست‌ خورده آمریکا در افغانستان می‌ دانند.

آمریکا و متحدانش پس از بیست سال حضور نظامی شکست خورده خود درحالی از افغانستان عقب نشینی کردند که این لشکرکشی ثمره ای جزء گسترش تروریسم، جنگ، خشونت، بی ثباتی و نا امنی و کشتار ده ها هزار نفر از مردم این کشور نداشته است.

120