شهریور 26, 1400 12:39 Asia/Tehran [Updated: شهریور 26, 1400 12:45 Asia/Tehran]
  • انتخابات دومای روسیه آغاز شد

انتخابات واحد در روسیه شامل انتخابات دومای روسیه، سران 12 جمهوری و استان و نمایندگان شوراهای استانی، شهری و روستایی در این کشور آغاز شد.

به گزارش خبرگزاری ایران پرس، رای گیری انتخابات واحد در روسیه از ساعت هشت بامداد امروز (جمعه) در مسکو آغاز شد.

بر اساس تصمیم کمیسیون مرکزی انتخابات، روسیه، از امروز تا روز یکشنبه رای گیری انجام می شود، اما روز یکشنبه 19 ماه سپتامبر روز اصلی رای گیری است.  

مهم ترین انتخابات در این سه روز، انتخابات دومای روسیه (مجلس سفلای پارلمان روسیه) است که بر اساس قوانین انتخاباتی این کشور 225 نفر از طریق فهرست حزبی و 225 نفر دیگر از بین نامزدهای انفرادی برگزیده می شوند.

نمایندگان دومای روسیه برای دوره پنج ساله انتخاب خواهند شد.  

در این انتخابات 15 حزب نامزد شده بود که 14 حزب به ثبت رسیده و کمیسیون مرکزی انتخابات یک حزب را برای ثبت تایید نکرد.

این احزاب شامل حزب کمونیست روسیه، حزب سبزها، حزب لیبرال دمکرات، حزب روسیه واحد، افراد جدید، روسیه عادل-طرفدار حقیقت، یابلوکا، حزب رشد، حزب روسی آزادی و عدالت، کمونیست های روسیه، پلتفرم مدنی، آلترناتیو سبز، میهن، حزب بازنشستگان می شوند.  

در مجموع چهار هزار و 178 نفر به عنوان نامزد برای شرکت در انتخابات دوما معرفی شده بودند که سه هزار و 812 نفر تایید صلاحیت شده و ثبت شدند.

انتخابات برای تعیین سران مناطق روسیه هم در 12 منطقه برگزار می شود و روسای جمهور چچن، اوستیای شمالی، ماردوویا،  داغستان، تووا و کاراچایوو-چرکسیا و استانداران خاباروفسک، پنزا، بلگورود، تیورسکایا، تولسکایا و اولیانوف با رای مردم انتخاب می شوند.   

انتخابات دومای روسیه به عرصه جدید تنش های روسیه و غرب به رهبری آمریکا تبدیل شده است و در همین حال برای نخستین بار سازمان امنیت و همکاری اروپا بر انتخابات روسیه نظارت نمی کند.

رای انتخابات واحد روسیه در شرایط تدابیر شدید برای پیشگیری از همه گیری کرونا برگزار می شود و برای اجرای این تدابیر در حوزه های رای گیری، 4/8 میلیارد روبل (نزدیک به 69 میلیون و 500 هزار دلار) تخصیص یافته است.  

 117

 

کلیدواژه