شهریور 31, 1400 11:17 Asia/Tehran [Updated: مهر 24, 1400 13:57 Asia/Tehran]
  • بررسی راه‌های گسترش همکاری‌های ورزشی و گردشگری ایران و بلاروس

مینسک- ایران پرس: راه های گسترش همکاری های ورزشی و گردشگری در دیدار سفیر ایران در بلاروس با وزیر ورزش و گردشگری این کشور بررسی شد.

به گزارش خبرگزاری ایران پرس، «سعید یاری»، سفیر ایران در بلاروس روز سه شنبه با «سرگئی کوالچوک»، وزیر ورزش و گردشگری بلاروس دیدار و در باره راه های گسترش هرچه بیشتر همکاری های فیمابین دو کشور در حوزه های ورزشی و گردشگری تبادل نظر کرد. 

«سعید یاری» دراین دیدار با تشریح ظرفیت های ورزشی و گردشگری ایران، بر آمادگی وزارت ورزش و جوانان و وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی برای گسترش تعاملات با بلاروس تاکید کرده و خواستار تشکیل کارگروه تخصصی همکاری های های ورزشی و گردشگری بین دو کشور شد.

سفیر ایران در بلاروس با ابلاغ دعوت همتایان ایرانی از «سرگئی کوالچوک» برای انجام سفر به ایران، آمادگی وزارت ورزش و جوانان و وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی کشورمان برای فعال تر کردن هرچه بیشتر تعاملات و همکاری های ورزشی و گردشگری بین دو کشور را اعلام کرد. 

«سعید یاری» در این دیدار برقراری پرواز مستقیم تهران - مینسک و تسهیل صدور ویزای گردشگری گروهی را برای رونق گرفتن گردشگری بین دو کشور بسیار مهم ارزیابی کرده و خواستار همکاری  طرف بلاروسی در این خصوص شد.

وزیر ورزش و گردشگری بلاروس نیز ضمن اشاره به مناسبات گرم و دوستانه حاکم بر روابط تهران و مینسک، دیدار مهم اخیر روسای جمهوری ایران و بلاروس در حاشیه برگزاری اجلاس سران سازمان همکاری شانگهای در شهر دوشنبه، پایتخت تاجیکستان را نشانه بارزی بر روابط نزدیک دو کشور دانست.

«سرگئی کوالچوک» ضمن تشکر از دعوت همتاهای ایرانی خود برای سفر به ایران، ابراز میدواری کرد که این سفر در اولین فرصت ممکن انجام گیرد.

وزیر ورزش و گردشگری بلاروس ابراز امیدواری کرد با پیگیری هایی که صورت خواهد گرفت و رفع موانع حقوقی، شرایط برای ارائه تسهیلات هرچه بیشتر متقابل برای گردشگران و نیز برقراری خط پروازی مستقیم میان تهران و مینسک فراهم شود.

«سرگئی کوالچوک» با اشاره به ظرفیت های فراوان ایران و بلاروس درحوزه های ورزش و گردشگری بر گسترش هرچه بیشتر تعاملات و همکاری های بین دو کشور در این حوزه ها تاکید کرد. 

وزیر ورزش و گردشگری بلاروس با اشاره به دستاوردهای اخیر ایران در رشته های مختلف ورزشی بخصوص کسب عنوان قهرمانی تیم والیبال در قاره آسیا ، یادآور شد که کسب این نتایج حاکی از ظرفیت های بالای ورزشی در ایران می باشد.

«سرگئی کوالچوک» در ادامه با توجه به امکانات و سطح بالای علمی دانشگاه تربیت بدنی بلاروس که آموزش ورزشکاران در کلیه رشته های ورزشی در این کشور را برعهده دارد، آمادگی کشورش را برای تربیت مربی و برگزاری اردوهای آموزشی از طریق برگزاری وبینار و  تبادل هیات های مختلف ورزشی بین دو کشور اعلام کرد.

شایان ذکر است که وزیر وقت ورزش و جوانان ایران در مهرماه 1398 به بلاروس سفر داشت که در این سفر یادداشت تفاهم همکاری بین طرفین به امضاء رسید.

115

کلیدواژه