مهر 13, 1400 20:13 Asia/Tehran [Updated: مهر 13, 1400 21:23 Asia/Tehran]
  • بلینکن در دیدار ماکرون: از طرح‌های امنیتی اروپا حمایت می‌کنیم/ ناتو نباید تضعیف شود

وزیر خارجه آمریکا در دیدار با رئیس‌جمهور فرانسه، ضمن اعلام حمایت واشنگتن از طرح‌های امنیتی-نظامی اروپا، هشدار داد که این طرح‌ها نباید ضرری برای ناتو داشته باشد.

به گزارش خبرگزاری ایران پرس، کاخ ریاست جمهوری فرانسه اعلام کرد: امانوئل ماکرون امروز سه‌شنبه با «آنتونی بلینکن» در مورد مسیر احیای روابط بهتر بین واشنگتن و پاریس رایزنی کرد.

بر اساس این گزارش، بلینکن به ماکرون اطمینان داد که واشنگتن از طرح‌های امنیتی اروپا حمایت می‌کند اما همزمان هشدار نیز داد که توافق‌های امنیتی منطقه‌ای نباید به ضرر ناتو تمام شود.

تنش‌ها میان فرانسه و آمریکا زمانی شعله‌ور شد که سران کشورهای آمریکا،‌ بریتانیا و استرالیا چندی پیش توافقنامه برای همکاری در حوزه‌های دیپلماتیک، امنیتی و نظامی در سراسر منطقه هند و اقیانوس آرام را امضا و اعلام کردند برنامه زیردریایی‌های اتمی استرالیا اولین پروژه بزرگ این توافق خواهد بود.

کانبرا اعلام کرد که توافق ۹۰ میلیارد دلاری زیردریایی با پاریس را فسخ خواهد کرد.

این اقدام باعث تنش در روابط فرانسه با این کشورها به خصوص استرالیا و آمریکا شده و پاریس آن را خنجر از پشت توصیف کرده است.

وزارت دفاع فرانسه اعلام کرده شرکت «نیوال گروپ» تاکنون حدود ۱.۱ میلیارد دلار از کار مربوط به قرارداد زیردریایی‌ها را انجام داده است.

فرانسه در اعتراض به این اقدام استرالیا و توافق با آمریکا و بریتانیا، سفیرانش را از کانبرا و واشنگتن برای مشورت فراخواند.// 114

بیشتر بخوانید:

فرانسه سفرای خود در آمریکا و استرالیا را فراخواند

ائتلاف سه گانه جدید آمریکا، بریتانیا و استرالیا برای مقابله با چین

کلیدواژه