مهر 21, 1400 04:21 Asia/Tehran [Updated: مهر 21, 1400 05:16 Asia/Tehran]
  • شدت گرفتن جدال لفظی بریتانیا و اتحادیه اروپا بر سر آینده ایرلند شمالی

وزیر مشاور در امور "‏برگزیتِ" بریتانیا در واکنش به مخالفت اتحادیه اروپا با طرح لندن برای اصلاح کاستی‌های توافقنامه "برگزیت" درباره آینده ایرلند شمالی، طرف اروپایی را به کارشکنی و برخورداری از مواضع ضدبریتانیایی متهم کرد.

به گزارش خبرگزاری ایران پرس، "دیوید فراست" David Frost روز سه‌ شنبه از اتحادیه اروپا خواست تا با مسائل بنیادین پروتکل ایرلند شمالی که به گفته او از کار افتاده و باعث بروز شکاف در روابط میان لندن و بروکسل شده، مقابله کند و برای حل آن‌ از خود اراده نشان دهد.

"فراست" بار دیگر تهدید کرد که اگر اتحادیه اروپا اصلاحات مدنظر بریتانیا را نپذیرد، ساز و کار محافظت از ایرلند شمالی را در چارچوب ماده 16 پروتکل ایرلند شمالی فعال می‌کند.

وزیر مشاور در امور "‏برگزیتِ" بریتانیا با بیان اینکه پیش‌نویس طرح این کشور درباره اصلاح پروتکل ایرلند شمالی را به کمیسیون اروپا تحویل داده است افزود، لندن آمادگی دارد تا طرح پیشنهادی اتحادیه اروپا را هم به طور جدی، کامل و مثبت مد نظر قرار دهد.

"دیوید فراست" با این حال تصریح کرد که اتحادیه اروپا باید حاضر باشد که اصل اصلاحات در پروتکل ایرلند شمالی را بپذیرد.

"فراست" مهلتی را درباره فعال کردن ماده 16 پروتکل ایرلند شمالی تعیین نکرد اما رسانه‌های بریتانیایی گزارش دادند که او ممکن است ماه آینده دست به چنین اقدامی تنش زایی بزند.

بریتانیا پس از ترک اتحادیه اروپا و بازار واحد این منطقه، برای ارسال کالا به ایرلند شمالی که بخشی از قلمرو این کشور به شمار می‌رود اما تابع قوانین تجاری اتحادیه اروپاست، با مشکل جدی مواجه شده و چندین بار درخواست گفت‌ وگو با طرف اروپایی را مطرح کرده است؛ اتحادیه اروپا اما تاکید دارد که حاضر به گفت‌وگو بر سر توافقی که با حسن نیت بین دو طرف امضاء شد نیست و توصیه کرده که دولت لندن به جای استفاده از زبان تهدید، به دنبال راه حل باشد.

ماده 16 یا پروتکل مرز زمینی با اتحادیه اروپا، به دوطرف اجازه می دهد در صورت بروز مشکلات اقتصادی، اجتماعی و محیط زیستی به طور موقت مرز بین ایرلند شمالی و جمهوری ایرلند را بسته یا مقررات عبور مرور مرزی برقرار کنند.

تهدید برای فعال کردن این پروتکل اضطراری نشان دهنده عمق اختلاف های کنونی و سوء تفاهم ریشه دار بین دو طرف است.

120