مهر 22, 1400 03:11 Asia/Tehran [Updated: مهر 22, 1400 03:59 Asia/Tehran]
  • زاخارووا خواستار عذرخواهی روزنامه های بریتانیایی از روسیه شد

ماریا زاخارووا سخنگوی وزارت امور خارجه روسیه با اشاره به اینکه چندین روزنامه بریتانیایی خبر جعلی در مورد سرقت فرمول واکسن استرازنکا در ساخت واکسن روسی اسپوتنیک وی را منتشر کرده بودند خواستار عذرخواهی این رسانه ها شد.

به گزارش خبرگزاری ایران پرس؛ ماریا زاخارووا روز چهارشنبه به خبرنگاران گفت: روزنامه دیلی میل که خبر جعلی را منتشر کرده بود باصداقت رفتار کرد و بخاطر انتشار خبر جعلی از روسیه عذرخواهی کرد. 

وی افزود: اما بنظر می رسد روزنامه بریتانیایی «سان» (The Sun) که منبع اولیه انتشار خبر جعلی در مورد واکسن اسپوتنیک وی بود، قصد عذرخواهی ندارد و فقط اصلاحاتی را در متن خبر انجام داده است. 

سخنگوی وزارت خارجه روسیه خبر سرقت فرمول واکسن استرازنکا برای واکسن کرونا را خبر جعلی خواند که کاملا پوچ بود.

زاخارووا در ادامه تصریح کرد که اگر نشریات بریتانیایی سان، ایندپندنت، ادینبورگ اونینگ نیوز و چند رسانه دیگر که خبر جعلی در مورد واکسن اسپوتنیک وی منتشر کرده اند هنوز صداقت کاری برمبنای استانداردهای خبرنگاری دارند، می توانند از تولیدکنندگان واکسن روسی معذرت خواهی کنند.  

صندوق سرمایه گذاری های مستقیم روسیه که نهاد متولی تولید واکس اسپوتنیک وی شناخته می شود ادعای رسانه انگلیسی را مبنی بر سرقت فرمول واکسن «آسترازنکا» (AstraZeneca) و استفاده از آن در ساخت «اسپوتنیک وی» را رد کرد و گفت که این ادعا هیچ معنای علمی ندارد چون هم اسپوتنیک وی و هم استرازنکا ار پلتفرمهای متفاوتی استقاده می کنند.  

روزنامه بریتانیایی سان (The Sun) ۱۱ اکتبر روسیه را به سرقت فرمول واکسن کرونا از سازندگان آسترازنکا متهم کرد.  

این نشریه به ویژه ادعا می کند که «یک جاسوس روسی فرمول واکسن کووید-۱۹ را که توسط دانشگاه آکسفورد و شرکت سوئدی آسترازنکا ساخته شده بود به سرقت برد.» 125

کلیدواژه