مهر 22, 1400 11:33 Asia/Tehran [Updated: آبان 04, 1400 14:32 Asia/Tehran]
  • هشدار پوتین در باره انتقال تروریست ها به افغانستان

ایران پرس: رئیس‌ جمهوری روسیه در سخنانی تاکید کرد که تروریست‌ها از عراق و سوریه در افغانستان جمع می‌شوند و آنها ثبات کشورهای همسود را تهدید می کنند.

ولادیمیر پوتین به همین دلیل، نظارت مداوم بر مرزهای افغانستان و آمادگی برای مقابله با تروریست ها را مهم دانست. به گفته رییس جمهوری روسیه، نیروهای انتظامی و امنیتی باید با هم هماهنگ باشند تا اگر لازم باشد عملیات ویژه مشترک انجام دهند.

ماریا زاخارووا سخنگوی وزارت امور خارجه روسیه نیز هفته قبل اعلام کرد که دولت روسیه نسبت به افزایش فعالیت گروه تروریستی داعش در افغانستان نگران است.

نگرانی جدید رییس جمهوری روسیه درباره انتقال عناصر تروریستی به افغانستان، نشان می دهد که دغدغه مسکو درباره افغانستان نه تنها کاهش پیدا نکرده، بلکه اکنون با توجه به شرایط امنیتی ناپایدار افغانستان و تداوم اقدامات تروریستی از جانب داعش افزایش نیز یافته است.

گروه تروریستی داعش پس از به دست گرفتن کنترل افغانستان توسط طالبان، جان تازه ای در این کشور گرفته و اخیرا عملیات انتحاری را در دو مسجد در کابل و ولایت قندوز انجام داده است.

درعین حال، گزارش های مختلفی درباره انتقال عناصر تروریست از سوریه و عراق به افغانستان با هدف پیوستن به داعش منتشر شده است. ضمن این که اکنون احتمال قوت گرفتن دوباره القاعده در افغانستان وجود دارد.

همه این مسائل باعث شده تا روسیه و کشورهای آسیای مرکزی اکنون بیش از هر زمان دیگری دغدغه های امنیتی ناشی از فعالیت و نفوذ عناصر تروریست به آسیای مرکزی و از آنجا به روسیه داشته باشند.

در این راستا، پوتین وضعیت افغانستان بعد از خروج آمریکا را به دلیل عملکرد گروه‌های ترویستی به ویژه داعش، سخت و پیچیده توصیف کرده است.

پس از اعلام خروج نیروهای آمریکایی و ناتو از افغانستان، واشنگتن خواهان در اختیار گرفتن پایگاه هایی در آسیای مرکزی برای به اصطلاح مقابله با تهدیدات تروریستی در افغانستان شده بود که البته این خواسته با مخالفت شدید مسکو و سایر کشورهای آسیای مرکزی مواجه شد.

پیش‌ تر مقام‌ های مختلف روسیه از جمله «سرگئی شویگو» وزیر دفاع این کشور درباره تلاش آمریکا برای ایجاد تاسیسات لجستیکی در کشورهای آسیای مرکزی هشدار داده و آن را تهدیدی برای ثبات منطقه‌ای خوانده بودند.

از سوی دیگر، وزیران خارجه سازمان پیمان امنیت جمعی نیز به تازگی در بیانیه مشترکی درباره وضعیت افغانستان اعلام کردند که با استقرار تأسیسات آمریکا و ناتو که از افغانستان خارج شده‌اند، در خاک خود مخالف هستند.

این مساله از آنجا اهمیت پیدا می کند که به گفته مقامات ارشد سیاسی وامنیتی روسیه، آمریکا خود عامل اصلی پیدایش و گسترش فعالیت های داعش در افغانستان در زمان اشغال این کشور بوده و هنوز هم در این زمینه با ایجاد تسهیلات برای انتقال تروریست ها از سوریه و عراق به افغانستان فعالیت می کند.

ژنرال «رستم مینکایف Rustam Minkayev » معاون فرمانده نیروهای منطقه نظامی مرکزی روسیه در اوایل اکتبر2021 اعلام کرد که اطلاعاتی در اختیار دارد مبنی بر این که شبه نظامیان وابسته به گروه های تروریستی از مناطق تحت کنترل آمریکا در سوریه و عراق در حال انتقال به افغانستان هستند.

مینکایف در این زمینه می گوید: «نیروهای ویژه آمریکا در حال اقدامات فعال در این زمینه هستند. ما انتقال تروریست های داعش به استان های شمالی افغانستان را که قطعا هسته های جدید بی ثباتی در منطقه را ایجاد خواهند کرد، مشاهده می کنیم.»

آمریکا همواره درصدد استفاده ابزاری از داعش علیه رقبای خود یعنی روسیه و چین بوده و با توجه به همسایگی افغانستان با چین و نیز همجواری آن با آسیای مرکزی، پشتیبانی از داعش و کمک به انتقال تروریست ها به افغانستان با هدف اعمال فشار به روسیه و چین و ایجاد معضلات امنیتی برای آنها صورت می گیرد./

نویسنده: سيدرضا مير طاهر

112

 بیشتر بخوانید:

پوتین: آمریکا مسئول وضعیت کنونی افغانستان است

کلیدواژه