مهر 27, 1400 22:43 Asia/Tehran [Updated: مهر 27, 1400 23:20 Asia/Tehran]
  • هشدار یونان، مصر و قبرس به ترکیه؛ اقدامات تحریک آمیز را متوقف کن

یونان، مصر و قبرس در اجلاس سران خود در شهر «آتن» روز سه شنبه به ترکیه هشدار دادند که اقدامات یکجانبه در شرق مدیترانه را متوقف کند.

به گزارش خبرگزاری ایران پرس، در بیانیه نهمین اجلاس سه جانبه یونان-قبرس-مصر به ترکیه هشدار داده شد تا از اقدامات یکجانبه، تحریک آمیز و نقض قوانین بین‌المللی مانند آزار و اذیت کشتی‌های تحقیقاتی دارای مجوز از یونان یا قبرس خودداری کند.

در این بیانیه تاکید شده است که در محیط تهاجمی یا تحت تهدید خشونت، نمی‌توان گفت‌وگوهای سازنده برقرار کرد.

سران این سه کشور همچنین حفاری غیرقانونی کشتی‌های ترکیه در منطقه اقتصادی قبرس را رد کردند.

آنها همچنین نقض مداوم حریم هوایی یونان و سایر فعالیت‌های غیرقانونی در مناطقی در فلات قاره یونان را نقض قوانین بین‌المللی خواندند.

«میتسوتاکیس»، نخست وزیر یونان در این نشست رئیس جمهور مصر را در جریان اقدامات تحریک آمیز اخیر ترکیه قرار داد و بر نقش بی ثبات کننده این کشور در منطقه وسیع تر تأکید کرد.

وی همچنین آمادگی خود را برای گفت‌وگو به شرط رعایت احترام به حقوق بین‌الملل و حق حاکمیت یونان و در عین حال خودداری از اقدامات تحریک آمیز تکرار کرد.

«کیریاکوس میتسوتاکیس» نخست وزیر یونان، «عبدالفتاح السیسی»، رئیس جمهور مصر و «نیکوس آناستاسیادس»، رئیس جمهور قبرس در این نشست بر عزم خود برای ادامه همکاری در موضوعات مورد علاقه متقابل، افزایش صلح، امنیت و ثبات در منطقه وسیع‌تر تاکید کردند.

این در حالی است که وزرای خارجه اتحادیه اروپا تصمیم گرفته‌اند در صورت ادامه اقدامات تحریک کننده ترکیه علیه قبرس، آن کشور را تحریم کنند.

در نشست روز دوشنبه در لوکزامبورگ، اتحادیه اروپا از «جوزپ بورل» مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا خواست تا با توجه به اقدامات یک جانبه ترکیه در شهر «واروشا» ، پیشنهادهایی برای تحریم علیه ترکیه ارائه دهند.// 114

بیشتر بخوانید: 

هشدار اروپا درباره برنامه ترکیه برای حفاری جدید در شمال شرق قبرس

کلیدواژه