آبان 06, 1400 13:18 Asia/Tehran [Updated: آذر 08, 1400 14:41 Asia/Tehran]
  • هشدار سرگئی لاوروف درباره تبعات رویکرد خطرناک ناتو علیه روسیه

وزیر خارجه روسیه درباره گسترش ماموریت نظامی ناتو و امکان استقرار موشک‌های دارای برد متوسط آمریکا در خاک اروپا، آسیا و اقیانوس آرام، هشدار داد.

به گزارش خبرگزاری ایران پرس، «سرگئی لاوروف» روز چهارشنبه در یک کنفرانس مطبوعاتی اعلام کرد، سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) بازی خطرناکی را آغاز کرده و آشکارا از تمایل برای گسترش مأموریت‌های نظامی در سراسر جهان صحبت می‌کند، البته طرف روسی تمامی اقدامات لازم برای مقابله با چنین تلاشی را بکار خواهد گرفت.  

لاوروف در این کنفرانس مطبوعاتی با همتای کره جنوبی خود در مسکو، در این باره گفت، شواهدی وجود دارد که ثابت می‌کند برنامه ریزان ناتو توجه خود را به سمت شرق متمایل کرده و حتی از زبان «ینس استولتنبرگ» دبیرکل ناتو شنیده می‌شود که مأموریت این سازمان باید در کل منطقه هند و اقیانوس آرام گسترش پیدا کند. 

وزیر خارجه روسیه همچنین از تلاش آمریکا برای استقرار موشک‌های دارای برد متوسط و کوتاه‌تر در مناطق شرقی اروپا و اقیانوس آرام ابراز نگرانی کرد و یادآور شد: در مجموع اگر بخواهیم از دیگر کشورها و مناطق صحبت کنیم، مسلماً ما نگران تمایل طرف آمریکایی برای استقرار موشک‌هایی هستیم که در چارچوب توافقنامه مربوط به نابودی موشکهای دارای برد متوسط و کوتاه‌تر با روسیه ممنوع شده بود. این موضوع نه تنها به قاره اروپا، بلکه به منطقه آسیا و اقیانوس آرام نیز مربوط می‌شود.

مقامات مسکو پیش از این درباره روند تجدید قوا و استقرار گسترده نیروهای نظامی ناتو در دو حوزه بالتیک و دریای سیاه نیز هشدار داده بودند.

117

کلیدواژه