آذر 03, 1400 12:53 Asia/Tehran [Updated: آذر 12, 1400 21:59 Asia/Tehran]
  • جولان کرونا در اروپا؛ عبور از مرزهشدار درفرانسه، شیوع بی‌سابقه در آلمان

با اغاز موج جدید شیوع بیماری کووید- 19 در بسیاری از کشورهای اروپایی، سازمان جهانی بهداشت به تازگی هشدار داد: این احتمال وجود دارد که تا بهار آینده، میزان مرگ و میر ناشی از این همه گیری در اروپا از مرز دو میلیون و 200 هزار نفر عبور کند.

به گزارش خبرگزاری ایران پرس، با شیوع پرشتاب کرونا در سراسر اروپا، سازمان جهانی بهداشت زنگ خطر را به صدا در آورد و هشدار داد که تا بهار آینده ممکن است 700 هزار نفر دیگر در اروپا جان خود را در اثر این همه گیری از دست بدهند.

دفتر اروپایی سازمان جهانی بهداشت تاکید کرد که در 53 کشور منطقه اروپا تاکنون بیش از 1.5 میلیون نفر بر اثر کرونا جان خود را از دست داده اند و کووید- 19 در حال حاضر عامل اصلی مرگ و میر در اروپا و آسیای مرکزی است.

بازگشت کرونا به اروپا، به رغم واکسیناسیون گسترده در کشورهای این قاره، در حالی صورت گرفته است اروپایی ها برای جشن ها و سفرهای عید کریسمس و تعطیلات سال نو آماده می شوند و همین امر می تواند بر شدت بحران شیوع بیماری بیافزاید.

«الیویه وران» وزیر بهداشت فرانسه اعلام کرد، شمار موارد ابتلا به کرونا طی 24 ساعت گذشته در فرانسه از مرز 30 هزار نفر گذشت.

«ژان میشل بلانکه» وزیر آموزش ملی فرانسه نیز از تعطیلی شش هزار کلاس درس به دلیل شیوع کرونا خبر داد، این درحالی است که چند روز گذشته این رقم چهارهزار مورد بوده است.

همچنین اعتراضات به واکسن اجباری و محدودیت های کرونایی درمجمع الجزایر گوادلوپ، دولت «امانوئل مکرون» رئیس جمهوری فرانسه را نگران تبعات امنیتی این ناآرامی ها در اراضی فرامرزی این کشور و خارج شدن کنترل این مناطق از کنترل دولت مرکزی کرده است.

ناآرامی ها در فرانسه در حالی ادامه دارد که  از آغاز بحران شیوع کرونا تاکنون در فرانسه بیش از هفت میلیون و 450 هزار نفر به کووید- 19 مبتلا شده اند که از این میان بیش از 118 هزار نفر جان خود را از دست داده اند.  

با توجه به افزایش سریع شمار مبتلایان به کرونا در آلمان هم به طور فزاینده‌ای تقاضا برای الزامی شدن واکسیناسیون کرونا بیشتر شده است.  

«آنگلا مرکل» که دستکم تا 10 روز دیگر صدراعظم آلمان است کماکان امیدوار است بدون اجباری‌کردن واکسیناسیون تمایل مردم به زدن واکسن شدت مطلوب را پیدا کند.  

در بلژیک نیز از روز 22 نوامبر/ اول آذر، زدن ماسک و دورکاری کارمندن اجباری شده است. کارمندان باید تا 12 دسامبر حداقل 4 روز در هفته دورکاری کنند.

همچنین قرنطینه سراسری در اتریش بالاخره توانست کسانی را که همچنان در مقابل واکسن زدن مقاومت می‌کردند، مجبور به دریافت واکسن کووید- 19 کند. گزارش‌ها نشان می‌دهد تعداد روزانه واکسیناسیون از هزار نفر در روز که دو هفته پیش به ثبت رسیده بود به حدود روزانه 12 هزار نفر افزایش یافته است.

تحلیلگران سیاسی می‌گویند، دولت اتریش از ابتدا نتوانسته به میزان کافی اهمیت تزریق واکسن را برای افکار عمومی این کشور روشن کند. همین مسئله سبب شده تا بسیاری از مردم از دریافت واکسن بیماری کووید- 19 امتناع کنند.

از آغاز بحران شیوع کرونا تاکنون در اروپا بیش از 71 میلیون نفر به کووید- 19 مبتلا شده اند که از میان بیش از یک میلیون و 388 هزار نفر جان خود را از دست داده و بیش از 63 میلیون نفر تاکنون بهبود یافته اند.

117

بیشتر بخوانید:

آلمان در تب و تاب موج جدید کرونا/مرکل زنگ خطر را به صدا درآورد

کلیدواژه