آذر 04, 1400 01:49 Asia/Tehran [Updated: آذر 04, 1400 04:20 Asia/Tehran]
  • اولیانوف: تحریم‌های آمریکا علت اصلی مشکلات برجام است

سفیر روسیه در نشست شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، خروج امریکا از برجام و اعمال تحریم‌های ظالمانه را علت اصلی مشکلات کنونی در اجرای این توافق عنوان کرد.

به گزارش خبرگزاری ایران پرس، میخائیل اولیانوف روز چهارشنبه به خروج آمریکا از برجام و فشار زیاد ناشی از تحریم ها اشاره و تصریح کرد که اجرای کامل این توافق از مسیر مذاکرات وین عبور می‌کند.

تا کنون 6 دور مذاکره در وین میان ایران و گروه چهار به علاوه یک انجام شده و طرف‌ها قرار است دوشنبه آینده پس از پنج ماه وقفه در وین گردهم آیند.   

ایران تا یک سال پس از خروج غیرقانونی آمریکا از برجام به تمامی تعهداتش ذیل این توافق عمل کرد تا به کشورهای اروپایی که وعده می‌دادند آثار خروج واشنگتن از توافق را جبران می‌کنند، فرصت دهد تا برای تحقق این وعده تلاش کنند.

پس از گذشت یک سال از خروج آمریکا از برجام، تهران اعلام کرد با توجه به اینکه کشورهای اروپایی به وعده‌هایشان عمل نکرده‌اند، در چند گام تعهداتش ذیل برجام را کاهش خواهد داد. کاهش تعهدات ایران بر اساس مفاد توافق هسته‌ای برجام صورت می‌گرفت.

جمهوری اسلامی ایران به عنوان کشوری مسئولیت پذیر بارها اعلام کرده است که در صورت لغو تمام تحریم‌های آمریکا به نحوی که قابل راستی آزمایی باشد، به اجرای تعهداتش در برجام باز می‌گردد. // 114

بیشتر بخوانید:

امیر عبداللهیان: گفتگوهایی صمیمی و نتیجه بخش با گروسی انجام شد

گروسی: روابط بین آژانس بین المللی انرژی اتمی و ایران دائمی است

رایزنی گروسی در تهران؛ ایران مصمم به پیگیری برنامه‌های هسته‌ای

کلیدواژه