آذر 12, 1400 01:56 Asia/Tehran [Updated: آذر 12, 1400 01:57 Asia/Tehran]
  • مکرون: بوریس جانسون یک دلقک است

"امانوئل مکرون"، رئیس‌ جمهور فرانسه از "بوریس جانسون"، نخست وزیر بریتانیا به عنوان یک دلقک یاد کرد.

به گزارش خبرگزاری ایران پرس، رسانه های فرانسوی روز پنجشنبه اعلام کردند، "مکرون" در روزی که 27 پناهجو در کانال "مانش" غرق شدند، بریتانیا را کشوری بزرگ خوانده که توسط یک دلقک اداره می‌شود.

بر اساس اعلام مجله  فرانسوی Le Canard enchaîné، مکرون گفته است نخست وزیر بریتانیا، نگرش یک فرد مبتذل را دارد.

رسانه‌های فرانسوی به نقل از رسانه‌های بریتانیایی اعلام کردند، سخنان مکرون خشم جانسون را برانگیخته است.

یکی از وزرای کابینه "بوریس جانسون" هم اعلام کرد، از سخنان مکرون متعجب و ناامید شده است.

دستکم 27 پناهجو که از سواحل شمالی فرانسه و با عبور از کانال مانش در پی رسیدن به خاک بریتانیا بودند عصر چهارشنبه 24 نوامبر در پی غرق شدن قایقشان در این کانال جان باختند. 

فرانسه و بریتانیا در حال حاضر  بر سر مسائل گوناگون از جمله ماهیگیری در آبراهه میان دو کشور، مرز ایرلند شمالی، همکاری سه کشور آمریکا، استرالیا و بریتانیا در ساخت زیردریایی هسته‌ای و کنار گذاشتن فرانسه از این قرارداد، کشته شدن پناهجویان در کانال مانش و آینده روابط تجاری، با یکدیگر اختلاف دارند.

پس از اینکه دستکم 27 پناهجو در کانال مانش جان باختند، هر 2 کشور تلاش کردند با بهره برداری سیاسی از این فاجعه، دیگری را بد و خود را خوب نمایش دهند.

مقامات دولت محافظه کار بریتانیا تلاش‌های انجام شده از سوی فرانسه برای کنترل و مهار بحران پناهجویان را به رغم پرداخت کمک‌های مالی انجام شده ناکافی می‌دانند؛ در مقابل مقامات پاریس از خلف وعده لندن درباره ارائه کمک های مالی به فرانسه برای ممانعت از عبور پناهجویان از کانال مانش به سوی بریتانیا انتقاد می کنند.

مساله مهم اما این است که قربانی اختلاف نظر فرانسه و بریتانیا که اکنون مسائل مختلفی از جمله حقوق ماهیگیری تا مساله کنترل پناهجویان را دربر می گیرد، مهاجرانی هستند که درگیر سفری بسیار دشوار و حتی مرگبار می شوند.