آذر 16, 1400 19:46 Asia/Tehran [Updated: آذر 16, 1400 21:00 Asia/Tehran]
  • واکنش فرانسه به دو سند ارائه شده از سوی ایران در مذاکرات وین

پس از آلمان، وزارت امور خارجه فرانسه نیز اعلام کرددو سند ارائه شده از سوی ایران در مذاکرات وین

به گزارش خبرگزاری ایران پرس، وزارت امور خارجه فرانسه ادعا کرد، دو سند ارائه شده از سوی ایران در مذاکرات وین، پایه معقولی برای هیچ توافقی نیست.

پیش از این، سخنگوی وزارت امور خارجه آلمان نیز اعلام کرد پیشنهادات ایران در خصوص برنامه هسته‌ای‌اش قابل قبول نیست و برلین همچنان مایل است مسیر دیپلماتیک را در این زمینه دنبال کند اما زمان رو به اتمام است. 

سخنگوی وزارت خارجه آلمان افزود ما پیشنهادها را با دقت و به طور کامل بررسی کردیم و به این نتیجه رسیدیم که ایران تقریباً تمام مصالحه‌هایی را که قبلاً در ماه‌ها مذاکره سخت به دست آمده بود، نقض کرده است. این پیشنهادها پایه‌ای برای پایان موفقیت‌آمیز گفت‌وگوها نیست.

این در حالی است که "حسین امیرعبداللهیان" وزیر امور خارجه ایران روز گذشته در نشست خبری مشترک با "فیصل مقداد" همتای سوری خود در تهران اعلام کرد: آنچه هیات ایرانی به عنوان متن مکتوب به طرف‌های مقابل ارائه داده، ‌کاملاً در چهارچوب برجام است و هیچ چیزی فراتر از آنچه  مورد توافق قرار گرفته در این متون، مورد درخواست طرف ایرانی قرار نگرفته است.

دور جدید مذاکرات وین برای «رفع تحریم‌ها» و احیای برجام از روز 29 نوامبر در پایتخت اتریش آغاز شد و ایران دو سند درباره رفع تحریم‌های غیرقانونی آمریکا و فعالیت‌های هسته‌ای ایران به طرف‌های مقابل ارائه کرد.

علی باقری معاون سیاسی وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران و مذاکره‌کننده ارشد ایران در مذاکرات «وین» طی روزها و هفته‌های اخیر بارها اعلام کرده است که تیم ایران بسیار در مذاکرات جدی است و ارائه اسناد از سوی جمهوری اسلامی نمایانگر جدیت این کشور برای رسیدن به توافق است و هم‌اکنون نوبت به طرف‌های مقابل است تا عزم خود را نشان دهند.

وی اخیراً تصریح کرده است پس از آن که طرف‌های مقابل مذاکره کننده، به دو سند ارائه شده ایران پاسخ دهند، سند سوم تحت عنوان «تصمیم» درباره راستی‌آزمایی لغو تحریم‌های آمریکا علیه ایران ارائه خواهد شد. // 114

بیشتر بخوانید:

امیرعبداللهیان: مطالبات جمهوری اسلامی در مذاکرات فراتر از برجام نیست

سفیر سابق فرانسه: برجام هم احیا شود هیچ شرکت خارجی در ایران سرمایه‌گذاری نمی‌کند

اذعان بلینکن به انزوای آمریکا پس از خروج از برجام

کلیدواژه