دی 18, 1400 17:44 Asia/Tehran [Updated: اردیبهشت 24, 1401 12:42 Asia/Tehran]
  • تبریک اولیانوف به ظریف و تجلیل از همکاری تهران - مسکو

ایران پرس: «میخائیل اولیانوف» نماینده روسیه در سازمان‌های بین‌المللی مستقر در وین که این روزهای توییت های پرماجرایی دارد؛ ضمن تبریک تولد محمد جواد ظریف، وزیر خارجه پیشین کشورمان از همکاری موفق مسکو و تهران در پرونده برجام تجلیل کرد.

به گزارش خبرگزاری ایران پرس، میخائیل اولیانوف روز شنبه در توئیتی با تبریک تولد «محمدجواد ظریف» وزیر امور خارجه پیشین ایران تاکید کرد: «در جلسات متعددی با حضور ایشان (ظریف) شرکت کردم و در این زمینه احساس احترام دارم. نمونه‌های متعددی از همکاری‌های موفق روسیه و ایران در مورد برجام را فراموش نخواهیم کرد».

نماینده روسیه در سازمان‌های بین‌المللی مستقر در وین پنجشنبه گذشته (ششم ژانویه) در پاسخ به توییت کاربری که خطاب به او که گفته بود، «ظریف در مورد نقش منفی روسیه در مذاکرات برجام درست گفته بود»، نوشت: «شما مختارید که بر اساس نظرات شخص دیگری که تحت تأثیر دندان درد، سردرد یا چیزهای دیگر بوده؛ خود را گمراه کنید.»

انتشار این توئیت با موجی از واکنش‌ها و اعتراضات مواجه شد که منجر به عقب نشینی اولیانوف شد که در نهایت توئیت خود را حذف کرد.

پس از انتشار توییت نماینده روسیه در مذاکرات وین، تعدادی از فعالان رسانه ای، سیاسی و کارشناسان امور بین الملل به این موضوع واکنش نشان دادند. منتقدان، اولیانوف را متهم می‌کنند که در مقام یک دیپلمات ارشد، نسنجیده سخن گفته است.

در این رابطه رحمان قهرمان پور، کارشناس مسائل بین الملل در توئیتی نوشت: حرف‌های اولیانوف درباره ظریف بی شک خارج از شان یک دیپلمات است که باید در سخت‌ترین بحران‌ها هم آرامش خود را حفظ کند و از مدار عقلانیت خارج نشود.»

در این میان، محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه پیشین ایران، واکنشی به حواشی اظهارات نماینده روسیه در مذاکرات وین نشان نداد. البته ظریف در توییتی به حمایت از تیم مذاکره کننده ایرانی پرداخته است.

وزیر امور خارجه پیشین کشورمان در این توییت ضمن حمایت از تلاش‌های تیم ایران برای اطمینان یافتن از اجرایی شدن کامل برجام، گفته که این اتفاق منطقا باید از سوی طرفی انجام شود که از توافق خارج شده بود. ظریف در ادامه تاکید کرد، «احیای برجام یک موفقیت جهانی - براى ایران و جهان - و پیروزی منطق و دیپلماسی بر تحمیل و ذهنیت حاصل جمع صفر است».

هشتمین دور از گفت‌ وگوهای وین  با محوریت رفع تحریم های ظالمانه و غیرقانونی ضد ایران، از دوشنبه گذشته (سوم ژانویه) با برگزاری نشست کمیسیون مشترک برجام به ریاست "علی باقری" مذاکره‌کننده ارشد جمهوری اسلامی ایران و "انریکه مورا"  معاون دبیرکل سرویس اقدام خارجی اتحادیه اروپا آغاز شده است.

«میخائیل اولیانوف» نماینده روسیه در وین پیش تر با اشاره به اینکه تحریم‌های آمریکا همچنان بزرگترین مانع بر سر راه مذاکرات است، اعلام کرد: دور هشتم مذاکرات وین، احتمالا دور نهایی این مذاکرات است.

116

بیشتر بخوانید:

اولیانوف: همه طرف‌ها روند مذاکرات وین را مثبت ارزیابی می کنند

خوش‌بینی اولیانوف به دور هشتم مذاکرات وین

اوایل فوریه، زمان پیشنهادی اولیانوف برای تکمیل مذاکرات وین

اولیانوف: ما از توسعه سریع برنامه هسته‌ای ایران خشنود نیستیم

اولیانوف: مذاکرات ایران، چین و روسیه در وین بسیار مفید است

اولیانوف: موضع اروپا در وین تعجب‌برانگیز است، گویی برای اولین بار پشت میز مذاکره نشسته‌اند

کلیدواژه