اسفند 22, 1400 22:57 Asia/Tehran [Updated: شهریور 30, 1401 12:03 Asia/Tehran]
  • حمایت مردم صربستان از عملیات روسیه در اوکراین

مردم صربستان روز یکشنبه درحمایت از عملیات ارتش روسیه در اوکراین به خیابان ها آمدند.

روسیه از  24 فوریه عملیاتی را در اوکراین در راستای  حمایت از جمهوری‌های خودخوانده "دونتسک" و "لوهانسک" آغاز کرده است.

روسیه  اعلام کرده است حمله این کشور به اوکراین به منزله شروع جنگ نیست بلکه اقدامی برای جلوگیری از یک جنگ در سطح جهانی است.

مسکو پیش از این بارها به کشورهای غربی درباره تسلیح اوکراین و نیز بی‌توجهی به نقض حقوق بشر و حملات نیروهای اوکراینی به ساکنین روس تبار در شرق اوکراین هشدار داده بود.

به گزارش خبرگزاری ایران پرس، مردم صربستان امروز  با برپایی راهپیمایی خودرویی در بلگراد پایتخت این کشور، بر همبستگی خود با روسیه تاکید کردند.

مردم صربستان در این راهپیمایی خودرویی شعارهایی از جمله "روس ها و صرب ها، تا ابد برادر خواهند بود" سر دادند.

امروز همچنین "آلکساندر ووچیچ" رئیس جمهور صربستان اعلام کرد، بلگراد به بلوک نظامی ناتو به رهبری آمریکا نیاز ندارد زیرا ارتش صربستان توانمند است و بمباران 1999 را فراموش نخواهد کرد.

در حملات هوایی سازمان پیمان آتلانتیک شمالی"ناتو" به صربستان (زمانی که بخشی از یوگسلاوی بود) طی روزهای 24 مارس تا 10 ژوئن 1999، حدود دو هزار و  500 نفر جان خود را از دست دادند. این فاجعه، خاطره ای غم انگیز و فراموش نشدنی برای مردم صربستان باقی گذاشت.

بمباران هوایی یوگسلاوی بدون تصویب شورای امنیت سازمان ملل و با تصمیم "وسلی کلارک" ژنرال آمریکایی و دستور"خاویر سولانا" دبیرکل وقت ناتو انجام گرفت.

مناطق دونتسک و لوهانسک در شرق اوکراین روس نشین هستند. این 2 منطقه در سال 2014 در پی کودتای غربگرایان علیه دولت وقت، خودمختاری خود از دولت مرکزی اوکراین را اعلام کردند.

دولت غرب گرای اوکراین پس از تحولات سال 2014 و برکناری "ویکتور یانوکویچ" رئیس جمهور روس گرای وقت این کشور، تلاش مستمری برای نزدیکی با اروپا و آمریکا و نیز عضویت در نهادهای غربی به ویژه ناتو  و اتحادیه اروپا را در پیش گرفته است. در عین حال غربی ها به سرکردگی آمریکا با هدف مهار و محاصره روسیه سیل کمکهای نظامی و تسلیحاتی خود را به سوی اوکراین روانه کرده و ناتو نیز به صورتی فزاینده با برگزازی رزمایش های مشترک و آموزش نظامیان اوکراینی در اوکراین حضور پیدا کرد. 

روسیه در همین زمینه بارها اعلام کرده است، اجازه نخواهد داد کشورش از خاک اوکراین تهدید شود.

120