تیر 03, 1401 14:20 Asia/Tehran [Updated: تیر 12, 1401 22:04 Asia/Tehran]
  • کابوس زمستان بدون گاز در اروپا؛ موج وحشت به بلژیک رسید

بلژیک در پی کاهش جریان گاز وارداتی کشورهای اروپایی از روسیه درخصوص مواجهه کشورهای عضو اتحادیه اروپا با بحران زمستانی هشدار داد.

به گزارش خبرگزاری ایران پرس، «الکساندر دی‌کرو» نخست وزیر بلژیک اعلام کرد: کشورهای اتحادیه اروپا برای جلوگیری از «بحران زمستانی» باید به صورت جمعی اقدام به خرید انرژی کنند.

«رابرت هابک» وزیر اقتصاد آلمان هم امروز به دنبال اظهارات روز گذشته خود که گفته بود کشورش از کمبود گاز رنج می‌برد، بار دیگر درخصوص پیامدهای ناشی از کمبود منابع انرژی هشدار داد و تصریح کرد: به دلیل این کمبود، زمستان امسال در آلمان شرایط سخت خواهد بود.

کشورهای اروپایی به دنبال کاهش واردات از روسیه و همچنین افزایش قیمت گاز طبیعی به سمت سایر سوخت‌های فسیلی از جمله زغال سنگ روی می‌آورند.

به دنبال کاهش جریان گاز وارداتی کشورهای اروپایی از روسیه، روز دوشنبه قیمت گاز طبیعی در اروپا، هر مگاوات ساعت 5.87 درصد افزایش یافت. بسیاری از کشورهای اروپایی به دنبال جایگزین‌های ممکن برای گاز طبیعی روسیه هستند.

شرکت گازپروم روسیه گزارش داد که عرضه گاز از طریق خط لوله نورد استریم ممکن است تا 16 ژوئن به 67 میلیون متر مکعب در روز کاهش یابد. پیشتر حد معمول انتقال گاز از این خط لوله، 167 میلیون متر مکعب بود.

117

کلیدواژه