مرداد 14, 1401 15:43 Asia/Tehran [Updated: مرداد 14, 1401 16:00 Asia/Tehran]
  •  حمایت روسیه از مواضع ایران در مذاکرات لغو تحریم‌ها

ایران پرس: سرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه ضمن حمایت از موضع ایران درباره رفع تحریم ها و مذاکرات هسته ای، خواستار تجدیدنظر آمریکا در موضع خود و بازگشت به این توافق بین المللی شد.

سرگئی لاوروف گفت: «اکنون آمریکایی‌ها دنبال این هستند که یک طرح متفاوت را در یک توافق جدید بگنجانند، در حالی که ایرانی ها بر مفاد توافق حاصل شده در سال ۲۰۱۵ تاکید دارند. من معتقدم موضع ایران کاملا مشروع است.»

مذاکرات رفع تحریم‌ها علیه ایران پس از نزدیک به پنج ماه وقفه، روز پنجشنبه در وین پایتخت اتریش بار دیگر از سر گرفته شد. میخائیل اولیانوف دیپلمات ارشد روسیه که درمذاکرات لغو تحریم ها حضور دارد، فضای این مذاکرات را جدی توصیف و تصریح کرد که زمان نتیجه گفت‌وگوها را مشخص خواهد کرد.

مذاکرات جدید در وین پس از آن آغاز شد که جوزپ بورل مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا ادعا کرد که برای نجات برجام پیش‌نویس جدیدی را ارائه کرده که به تعبیر او بهترین نوع پیشنهاد است و با جزئیات دقیق به لغو تحریم ها و همچنین گام های هسته ای مورد نیاز برای بازگرداندن برجام می پردازد.

لذا از طرفین ایرانی و امریکایی با هماهنگی اتحادیه اروپا دعوت کرد تا در وین به گفت و گو درباره این پیش نویس و پیشنهادات خود به عنوان آخرین تلاش ها برای بازگشت آمریکا به برجام بپردازند.اما میخائیل اولیانوف می‌گوید که متن پیش‌رو متعلق به اتحادیه اروپا نیست و سندی است که در مارس 2022 در آخرین دور مذاکرات وین تنظیم شد با این تفاوت که برخی از بندهای آن اصلاح شده است. 

اولیانوف می گوید: «متن متعلق به اتحادیه اروپا نیست، بلکه یک میراث مشترک است که روی میز باقی مانده و روی آن بحث می‌شود.»

روسیه بارها بر حقانیت موضع جمهوری اسلامی ایران در چارچوب مذاکرات لغو تحریم ها در وین تاکید کرده و آمریکا را مقصر وضعیت پیچیده و چشم انداز مبهم توافق هسته ای برجام دانسته است. روسیه در کنار چین به عنوان اعضای طیف شرقی گروه 1+4 بارها برضرورت حفظ برجام و اهمیت آن برای صلح و امنیت منطقه ای و بین المللی و نیز ضرورت ایجاد توازن بین حق وتکلیف درباره برجام تاکید کرده اند.

مسکو و پکن رویکرد کنونی ایران در زمینه تعلیق اجرای تعهدات برجامی را واکنش به نقض عهدهای مکرر طرف های اروپایی گروه 1+4 و نیز خروج آمریکا از برجام در مه 2018 و اجرای گسترده ترین تحریم ها علیه ایران در دوره زمامداری ترامپ و تداوم آن در دوره بایدن می دانند.لذا این دو عضو گروه 1+4 خواهان بازگشت بی قید شرط آمریکا به برجام و در عین حال لغو تحریم های یکجانبه واشنگتن علیه ایران شده اند.

تاکید روسیه بر لزوم لغو تحریم های یکجانبه آمریکا علیه ایران به منزله شرطی ضروری برای احیای برجام  نشانگر تایید درستی وحقانیت موضع اصولی تهران بر لغو تحریم های ضد ایرانی واشنگتن به عنوان شرط احیای برجام از سوی یکی از اعضای کلیدی گروه 1+4 است. خواسته اصولی ایران  لغو کامل همه تحریم های آمریکا، راستی آزمایی آن و سپس بازگشت  تهران به اجرای تعهدات برجامی است. موضع ایران در این زمینه ثابت و تغییر ناپذیر است. ایران باید نخست از موثروپایدار بودن رفع تحریم‌ها به نحوی تضمین‌شده اطمینان حاصل کند.

در عین حال مسکو مخالف تلاش آمریکایی ها برای گنجاندن مفاد فرا برجامی مانند فعالیت های موشکی و سیاست ها و اقدامات منطقه ای ایران به هرگونه توافق جدید است. لاوروف دراین باره می گوید: «موضع روسیه نیز درباره امضای توافقی برای احیای برجام کاملا روشن و غیرقابل تغییر است؛ این طرح باید به همان شکلی که توسط شورای امنیت سازمان ملل تصویب شده احیا و مشمول هیچ گونه اصلاح یا استثنایی نشود.»

نویسنده: سيدرضا مير طاهر

بیشتر بخوانید:

ادامه گفتگوهای رفع تحریم در وین

تشریح جزئیات دور جدید مذاکرات وین توسط رئیس سازمان انرژی اتمی

مذاکرات وین فرصتی برای اثبات جدیت آمریکا در بازگشت به تعهدات برجامی

دیدار و گفت‌وگوی هیأت‌های مذاکره‌کننده ایران و چین در وین

از بازداشت تروریست‌های داعش تا آغاز دوباره مذاکرات رفع تحریم‌ها در پادکست امروز

مذاکرات جدید لغو تحریم ها در وین و چشم انداز آن

116

کلیدواژه