شهریور 31, 1401 02:42 Asia/Tehran [Updated: شهریور 31, 1401 04:26 Asia/Tehran]
  • گفت وگوی لاوروف و گروسی درباره نیروگاه

"سرگئی لاوروف" وزیر خارجه روسیه و "رافائل گروسی"، مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی روز چهارشنبه در حاشیه مجمع عمومی سازمان ملل متحد در نیویورک با یکدیگر دیدار و درباره وضعیت نیروگاه هسته ای "زاپروژیا" اوکراین رایزنی کردند.

مناطق  اطراف نیروگاه هسته ای "زاپروژیا" اوکراین در هفته های اخیر چندین بار گلوله باران شده اند؛ مسکو و کی‌یف اما مسئولیت این گلوله باران را برعهده نمی‌گیرند و هر کدام طرف مقابل را مسئول حملات اعلام می‌کنند.

به گزارش خبرگزاری ایران پرس، وزارت خارجه روسیه در بیانیه‌ای اعلام کرد، "لاوروف" و "گروسی" در این دیدار درباره ایمنی تاسیسات هسته‌ای در اوکراین از جمله وضعیت محیط اطراف نیروگاه هسته‌ای "زاپروژیا" تبادل نظر کرده اند.

بر اساس اعلام  وزارت خارجه روسیه، "لاوروف" در دیدار با "گروسی" بار دیگر بر قصد مسکو برای ادامه همکاری نزدیک با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به منظور وادار کردن کی‌ یف به توقف فوری گلوله‌ باران نیروگاه هسته ای "زاپروژیا" تاکید کرد.

"زاپروژیا"، بزرگترین نیروگاه هسته ای اروپاست. این نیروگاه در جریان حمله روسیه به اوکراین به تصرف نیروهای روسی درآمده است.

روسیه از  24 فوریه عملیاتی را در اوکراین در راستای  حمایت از جمهوری‌های خودخوانده "دونتسک" و "لوهانسک" آغاز کرده است.

روسیه  اعلام کرده است حمله این کشور به اوکراین به منزله شروع جنگ نیست بلکه اقدامی برای جلوگیری از یک جنگ در سطح جهانی است.

در همین رابطه "ولادیمیر پوتین" رئیس جمهوری روسیه، اخیرا هدف مسکو از «عملیات» در اوکراین را "نازی‌ زدایی" و نیز رها کردن مناطق روس‌ زبان این کشور از نسل‌کشی عنوان کرد.

مسکو پیش از این بارها به کشورهای غربی درباره تسلیح اوکراین و نیز بی‌توجهی به نقض حقوق بشر و حملات نیروهای اوکراینی به ساکنین روس تبار در شرق اوکراین هشدار داده بود.

مناطق دونتسک و لوهانسک در شرق اوکراین روس نشین هستند. این 2 منطقه در سال 2014 در پی کودتای غربگرایان علیه دولت وقت، خودمختاری خود از دولت مرکزی اوکراین را اعلام کردند.

دولت غرب گرای اوکراین پس از تحولات سال 2014 و برکناری "ویکتور یانوکویچ" رئیس جمهور روس گرای وقت این کشور، تلاش مستمری برای نزدیکی با اروپا و آمریکا و نیز عضویت در نهادهای غربی به ویژه ناتو  و اتحادیه اروپا را در پیش گرفته است. در عین حال غربی ها به سرکردگی آمریکا با هدف مهار و محاصره روسیه سیل کمکهای نظامی و تسلیحاتی خود را به سوی اوکراین روانه کرده و ناتو نیز به صورتی فزاینده با برگزازی رزمایش های مشترک و آموزش نظامیان اوکراینی در اوکراین حضور پیدا کرده است. 

روسیه در همین زمینه بارها اعلام کرده، اجازه نخواهد داد کشورش از خاک اوکراین تهدید شود.

120