مهر 02, 1401 00:16 Asia/Tehran [Updated: مهر 02, 1401 00:17 Asia/Tehran]
  • سقوط ارزش پوند به پایین‌ترین حد در ۳۷ سال گذشته

ارزش پوند بریتانیا روز جمعه در واکنش به برنامه اقتصادی جدید دولت «لیز تراس» به پایین‌ترین حد در ۳۷ سال گذشته رسید.

به گزارش خبرگزاری ایران پرس، هر پوند روز جمعه در برابر دلار آمریکا با ۳ درصد کاهش به زیر ۱.۰۹ دلار و در برابر یورو به ۱.۱۲ یورو رسید.

شاخص سهام در بازار بورس بریتانیا نیز در نتیجه تغییرات گسترده اقتصادی و مالی دولت که ساعاتی پیش توسط کواسی کوارتنگ وزیر دارایی این کشور در مجلس عوام ارائه شد، کاهش یافت.

وزیر دارایی  بریتانیا از اظهار نظر در مورد کاهش ارزش پوند خودداری کرده و گفته که "در مورد تحرکات بازار اظهار نظر نمی‌کند".

این درحالیست که جهش بی‌سابقه شاخص تورم و افزایش افسارگسیخته هزینه‌های زندگی در بریتانیا، جزیره را در بدترین شرایط اقتصادی نیم قرن گذشته قرار داده است.

شاخص تورم در بریتانیا به دلیل شرایط جدید ناشی از جنگ در اوکراین، همه‌گیری کرونا و برگزیت به سرعت در حال افزایش است و از محدوده ۲ درصد در سال گذشته به ۹.۹ درصد رسیده که در ۴۰ سال گذشته بی سابقه است. پیش‌بینی می‌شود که تورم در سال آینده به ۲۲ درصد برسد.

در همین حال نرخ بهره بین بانکی نیز از محدوده ۰.۱ درصد به ۲.۲۵ درصد جهش کرده است. کارشناسان پیش‌بینی می‌کنند که نرخ بهره‌ تا اوت آینده به ۵.۲ درصد برسد.

اندیشکده مطالعات مالی بریتانیا (‌آی‌اف‌اس) واکنش‌های بازار به برنامه اقتصادی دولت را نگران کننده خواند.

پوند زمانی ارز برتر جهان بود اما ارزش این واحد پولی در قرن گذشته به طور مداوم و همزمان با نزول جایگاه آن در تجارت جهانی و ذخایر بانک مرکزی کاهش داشته است.

رای به خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا (برگزیت) در سال ۲۰۱۶ نیز ضربه سنگین دیگری وارد کرد و منجر به رقابت تنگاتنگ آن با سایر ارزهای بازارهای نوظهور شد.125

کلیدواژه