مهر 07, 1401 09:56 Asia/Tehran [Updated: مهر 07, 1401 10:03 Asia/Tehran]
  • احتمال صفر شدن رشد اقتصادی اروپا به دلیل افزایش قیمت انرژی

همزمان با افزایش قیمت برق و گاز و کاهش قابل توجه تولید ناخالص کشورهای حوزه یورو، بانک مرکزی اتحادیه اروپا اعلام کرد رشد اقتصادی حوزه یورو به شدت کند شده و به زودی ممکن است به صفر برسد.

با آغاز عملیات نظامی روسیه در اوکراین، آمریکا و کشورهای اروپایی، برای توقف پیشروی ارتش روسیه و حمایت از اوکراین، ضمن ارسال گسترده تسلیحات نظامی برای ارتش اوکراین، تحریم‌های شدیدی علیه مسکو اعمال کردند که منجر به افزایش جهشی قیمت‌های برق و گاز در این کشورها شد.

به گزارش خبرگزاری ایران پرس، لویس دی گویندوس، معاون رئیس کل بانک مرکزی اتحادیه اروپا در این باره اعلام کرد: ما در سه ماهه سوم و چهارم سال جاری شاهد کاهش قابل توجه رشد اقتصادی حوزه یورو بوده ایم و ممکن است به زودی رقم آن به نزدیک صفر برسد.

دی گویندوس اعلام کرده که طی ماه‌های گذشته فشارهای تورمی در اروپا به شدت افزایش یافته است.

هفته گذشته این مقام اروپایی گفته بود که بانک مرکزی اتحادیه اروپا باید به اقدامات خود در مقابله با تورم ادامه دهد چرا که پایین آوردن رشد اقتصادی به تنهایی برای پایین آوردن قیمت‌ها کافی نخواهد بود.

از دست رفتن گاز ارزان قیمت روسیه و متعاقباً بالا رفتن قیمت حامل‌های انرژی شامل گاز و برق باعث کاهش تولید ناخالص اروپا شده و با نزدیک شدن به فصل زمستان خطر سهمیه بندی انرژی را در کشورهای اروپایی افزایش داده و به افزایش بی سابقه تورم در اروپا منجر شده است.

همین روند افزایش تورم در اروپا باعث شده تا بانک مرکزی این اتحادیه در ماه جاری نرخ بهره در اتحادیه اروپا را به میزان بی سابقه ۰.۷۵ درصد افزایش دهد تا بلکه بتواند با روند فزاینده تورم مقابله کند.

112

بیشتر بخوانید:

هشدار اسپانیا؛ اروپا باید آماده قطع کامل گاز روسیه باشد

روسیه صادرات گاز به اروپا را قطع کرد

کلیدواژه