اسفند 25, 1401 09:18 Asia/Tehran [Updated: فروردین 10, 1402 22:26 Asia/Tehran]

لندن – ایران پرس: همزمان با رونمایی از بودجه سال مالی جدید انگلیس، صدها هزار نفر از کارکنان بخش های مختلف خدمات عمومی از جمله کارکنان بخش بهداشت و درمان ، بخش آموزش و حمل و نقل ریلی و برخی دیگر از بخشهای عمومی در اعتراض به بحران گرانی و افزایش کم سابقه هزینه های زندگی، وضعیت مستمری بازنشستگی، کمبود دستمزد و شرایط نامناسب شغلی، دست از کار کشیده اند و در لندن و برخی دیگر از شهرهای این کشور دست به تظاهرات زدند .

به گزارش خبرگزاری ایران پرس، خودداری دولت از افزایش دستمزدها و نبود امنیت شغلی از دیگر علتهای افزایش انگیزه شکل گیری بزرگترین اعتراض جمعی در سال جاری میلادی عنوان شده است که شصت هزار نفر از پزشکان و هفتاد هزار نفر از استادان دانشگاه نیز در ان مشارکت داشته اند.

در این بین شماری از حاضرین در تظاهرات در مصاحبه ای به بیان دیدگاه ها و نظرات خود درخصوص علل حضورشان صحبت های داشتند.

لوسی سودور استاد دانشگاه وست مینستر گفت: در این کشور دستمزد کارکنان بخش عمومی متناسب با میزان تورم افزایش نیافته است.

وی در ادامه افزود، شاید بیش از یک دهه است که دستمزدها با میزان تورم متناسب نیست. یعنی از سال 2010 و زمانی که حزب محافظه کار قدرت را در این کشور در دست گرفت، بنابراین قدرت خرید ما مردم مرتب کاهش یافته و ما فقیرو فقیرتر شده ایم و این وضع دیگر قابل تحمل نیست.

استاد دانشگاه وست مینستر خاطرنشان کرد، این اعتصاب ها همچنین در اعتراض به کیفیت آموزش، استانداردهای کاری، افزایش وظایف شغلی و قراردادهای شغلی غیرایمن و چگونه رفتار دولت با کارکنان است .

میک لینچ دبیرکل اتحادیه کارکنان راه آهن انگلیس از دیگر حاضرین در این تظاهرات افزود: ما برای آینده مان می جنگیم، این نبرد برای یک نسل است.

ما برای مردمان مبارزه می کنیم بنابراین در این نبرد کنار هم باشیم و اتحاد کارکنان را حفظ کنیم، پیروزی از آن کارکنان و کارگران خواهد بود،ما پیروز خواهیم شد ما با اتحادمان حتما پیروز خواهیم شد.

سارا معلم یک مدرسه در محله ایزلینگتون طی مصاحبه گفت: ما می‌خواهیم بودجه آموزش افزایش یابد و بودجه مدارس کم نشود.ما حرفه معلمی را دوست داریم و علاقه مندیم به کارمان ادامه دهیم زیرا از معلمی لذت می بریم. با توجه به افزایش هزینه های زندگی دستمزد معلمان به اندازه کافی نیست.

وی در ادامه افزود، ما همچنین نگران کیفیت آموزشیم زیرا در مدارس پنج درصد به حقوق کارکنان افزوده شد اما برای همین افزایش هم مدارس بودجه کافی ندارند بنا براین ما ناچار شده ایم دو کمک مربی را اخراج کنیم زیرا مدرسه بودجه برای دستمزد انان نداشت بنابراین مدارس، کارکنان و منابع آموزشی خود را از دست می‌دهند و نمی‌توانند دستمزد کارکنانشان را متناسب با میزان تورم افزایش دهند.

معلم مدرسه ای در محله ایزلینگتون خاطرنشان کرد، من اصلا نمی پذیرم که دولت برای افزایش دستمزد معلمان پول نداشته باشد دولت کلی پول دارد اما پول ها را در جاهای نالازم تلف می کند.دولت باید پرداخت مناسب کارکنان بخش عمومی را در اولویت قرار دهد.

یک شهروند انگلیسی هم و از دیگر تظاهرکنندگان افزود: نبود بودجه لازم برای مدارس وکاهش دستمزد معلمان دوعلت شرکت من در این تظاهرات است. ما کارکنان بخش عمومی همگی در وضعیت مشابه قرار داریم بودجه بخش های عمومی ما کم است و دستمزد کارکنان ان پایین است. و در نتیجه دانش آموزان نمی توانند از آموزش های لازم و با کیفیت برخوردار شوند.

او گفت: کیفیت آموزش در مدارس رو به کاهش است زیرا پول کافی برای اموزش کیفی در دست نیست.

ماتیاس کیسبرگ استاد هنر در دانشگاه لندن هم که نسبت به شرایط پیش آمده انتقاد داشته و با حضور در این تظاهرات آن را عنوان کرد، گفت: من در دانشگاه تدریس می کنم، دستمزد استادان دانشگاه به علت افزایش تورم کم شده است. من 15 سال است که دانشگاه درس میدهم و هر سال ناچار شده ام قرارداد سالانه امضا کنم، بنا بر این امنیت شغلی ندارم اگر امنیت شغلی نباشد و دستمزد متناسب با میزان تورم افزایش نیابد دیگر نمی توان ادامه داد.

وی افزود: من به چند علت در این تظاهرات حضور دارم و از اعتصاب ها حمایت می کنم، ابتدا نبود امنیت شغلی است، همچنین بهبود رفتار با شاغلان صرف نظر از نژاد و وضعیت آنان خواست ماست. افزایش دستمزد استادان دانشگاه یکی دیگر از علتهای حضورم در اینجاست. در مجموع به نظرم شرایط آموزش عالی دانشگاه های بریتانیا باید اصلاح شود و بهبود یابد و این میزان شهریه دانشجویان متناسب با کیفیت آموزش عالی نیست و بسیار بالاست.

استاده هنر دانشگاه لندن در ادامه افزود: درباره لایحه ضد اعتصاب دولت باید بگویم اقدامی کاملا مخالف دموکراسی است ودولت نمی تواند این حق را محدود کند و لایحه دولت حمله به اساسی ترین حقوق دموکراتیک ما شاغلان است.

شایان ذکر است، مرکز ملی آمار انگلیس هم به تازگی اعلام کرد در اعتصاب های زمستان امسال تاکنون 1.5 میلیون روز کاری از دست رفته است.

بر اساس این گزارش فقط در اعتصاب های ماه دسامبر 822 هزار روز کاری و در اعتصاب های ماه ژانویه نیز 220 هزار روز کاری از دست رفت.

از سوی دیگر مارک سروتکا (Mark Serwotka)، دبیرکل اتحادیه بخش عمومی و بازرگانی در انگلیس در مصاحبه ای هشدار داد این اعتصاب ها، آغاز اعتصاب های گسترده تر است که احتمالا تا پایان سال جاری میلادی ادامه خواهد یافت.

113

بیشتر بخوانید:

تجمع دهها نفر در انگلیس در اعتراض به تورم افسار گسیخته

کلیدواژه