اسفند 26, 1401 19:08 Asia/Tehran [Updated: اسفند 27, 1401 08:48 Asia/Tehran]
  • حکم بازداشت پوتین صادر شد

دیوان کیفری بین‌المللی که نخستین دادگاه دائمی بین‌المللی برای رسیدگی به جرایم نسل‌کشی، جنایات علیه بشریت، جنایت جنگی و جنایت تجاوز معرفی می‌کند امروز جمعه برای «ولادیمیر پوتین»، رئیس‌جمهور روسیه قرار دستگیری را برای جنگ اوکراین صادر کرد.

جنگ روسیه علیه اوکراین از 24 فوریه 2022 آغاز شد. اوکراین در این جنگ از حمایت همه جانبه کشورهای اروپایی و آمریکا مواجه است، اما این کشورها روسیه و ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور این کشور را به جنایت جنگی و نسل کشی متهم می‌کنند.

به گزارش خبرگزاری ایران پرس، دیوان کیفری بین‌المللی در لاهه روز جمعه در بیانیه‌ای اعلام کرد که این حکم به دلیل مشارکت مشکوک ولادیمیر پوتین در «اخراج غیرقانونی و انتقال کودکان» از مناطق اشغالی اوکراین به روسیه صادر شده است.

در این بیانیه آمده است: دلایل منطقی برای این باور وجود دارد که آقای پوتین مسئولیت کیفری فردی برای جنایات مورد اشاره دارد.

دیوان کیفری بین‌المللی همچنین حکم بازداشت «ماریا آلکسی‌یونا لووا-بلوا» کمیسر حقوق کودکان در دفتر رئیس‌جمهور روسیه را به اتهامات مشابه صادر کرد.

در واکنش به صدور این حکم از سوی دادگاه بین الملللی کیفری، سخنگوی وزارت امور خارجه روسیه، این حکم را بی ارزش خواند.

ماریازاخاروا، تاکید کرد: دستورالعمل های احتمالی دستگیری، صادر شده توسط دادگاه بین المللی کیفری از نظر قانونی برای روسیه هیچ اهمیتی ندارد. / 114

کلیدواژه