اسفند 27, 1401 22:45 Asia/Tehran [Updated: اسفند 28, 1401 06:15 Asia/Tehran]
  • ممنوعیت هرگونه تجمع و تظاهرات در پاریس

پلیس فرانسه در پی گسترش اعتراض‌ها و تنش‌ها با تظاهرکنندگان و معترضان به قانون اطلاحات بازنشستگی دولت این کشور، روز شنبه برگزاری هرگونه تجمع و تظاهرات در میدان کنکورد، اطراف آن و همچنین در بخشی از خیابان شانزلیزه پاریس را ممنوع کرد.

دولت فرانسه پس از هفته‌ها اعتصاب و اعتراض مردم به طرح افزایش سن بازنشستگی با توسل به ابزاری قانونی راه را برای تصویب طرح جنجالی خود گشود؛ اقدامی که موج دیگری از خشم فرانسویان و نمایندگان آنان را در مجلس برانگیخت و آینده سیاسی مکرون را در سایه ابهام قرار داد.

تصویب لایحه جنجالی اصلاحات بازنشستگی دولت امانوئل مکرون رئیس جمهور فرانسه که به موجی از اعتصاب‌ها و تظاهرات گسترده و مستمر را در ماه‌های اخیر انجامیده، در روزهای گذشته به بروز تنش و خشونت بین معترضان و نیروهای پلیس در پایتخت این کشور منجر شده است.

به گزارش خبرگزاری ایران پرس، پس از 2 شب بروز خشونت در میدان کنکورد و همچنین خیابان‌های اطراف آن، پلیس پاریس تصمیم گرفت اقدامات محدودکننده‌ای در این منطقه اعمال کند.

از این رو از روز شنبه ممنوعیت تجمع در این مکان نمادین که در نزدیکی بسیاری از اماکن وابسته به قدت همچون کاخ الیزه و پارلمان ملی قرار دارد، اعمال خواهد شد.

پلیس فرانسه در توجیه این اقدام خود مدعی شده است که به دلیل خطر جدی اختلال در نظم و امنیت عمومی ...، هرگونه تجمع در بزرگراه عمومی میدان کنکورد و اطراف آن و همچنین در بخشی از خیابان شانزلیزه ممنوع است.

دولت فرانسه تاکید کرده است: افرادی که سعی کنند در این مناطق تجمع کنند، توسط پلیس متفرق و احتمال جریمه آنها وجود دارد.

این اعلامیه در حالی منتشر می‌شود که فراخوان‌ها برای تجمع مجدد در میدان کنکورد در شبکه های اجتماعی دست به دست می‌شود.

میدان کنکورد (Place de la Concorde) از میدان‌های مشهور شهر پاریس و در انتهای شرقی خیابان شانزالیزه است که در گذشته به نام لوئی پانزدهم نامیده می‌شد و در طول انقلاب اول فرانسه و در دوره معروف به ترور، دستگاه مشهور گیوتین در این میدان نصب شده بود.

سر بسیاری از رجال آن دوره فرانسه نظیر آنتوان لاوازیه کاشف اکسیژن، لوئی شانزدهم و ماری آنتوانت در این میدان به زیر گیوتین رفت.125

کلیدواژه