مهر 14, 1395 07:20 Asia/Tehran [Updated: مهر 15, 1398 18:50 Asia/Tehran]
  • آلمان، افغانستان را به قطع کمک های مالی تهدید کرد

وزارت خارجه آلمان، کمک های مالی خود به افغانستان که ظرف ۴ سال آینده تا مبلغ ۱،۷ میلیارد یورو بالغ خواهد شد، مشروط به برآورده شدن خواسته های دولت آن کشور کرد.

رادیو آلمانی: دومین نشست کمک به افغانستان با شرکت نمایندگان ۷۰ کشور و ۲۰ نهاد بین المللی با هدف یافتن راه هایی جهت خارج کردن این کشور جنگزده از بحران در حالی برگزار می شود که مجله اشپیگل اعلام کرد، وزارت خارجه آلمان طرحی در دست اقدام دارد که بر اساس آن تا ۴ سال آینده مبلغ ۱،۷ میلیارد یورو کمک مالی در اختیار افغانستان قرار دهد.

"فرانک والتر اشتاین مایر" وزیر امور خارجه آلمان با برشمردن پیش شرط هایی که افغانستان باید به آن ها متعهد شود، خواستار ایجاد دولتی مقتدر شد که نماینده همه مردم افغانستان بوده و در چارچوب قانون عمل کند. اشتاین مایر همچنین خواستار مبارزه با "فساد فلج کننده "در این کشور شد. 

اشتاین مایر همکاری تنگاتنگ دولت افغانستان با آلمان در مورد حل همه مسائل مربوط به پناهندگان را نیز از شرط های این کشور دانست.

افغانستان علاوه بر درگیر بودن با حملات تروریستی طالبان و فشار های دولت آمریکا مبنی بر کاهش کمک های مالی، به دلیل پیامدهای بحران پناهندگان نیز از سوی کشورهای غربی تحت فشار قرار دارد.

در سال ۲۰۱۵ تعداد ۲۰۰ هزار افغان به صورت غیر قانونی به کشورهای عضو اتحادیه اروپا وارد شده اند که این اتحادیه قصد بازگرداندن حداقل ۸۰ هزار نفر از آنان به افغانستان را دارد.

افغانستان از این کشورها مبلغی معادل ۱،۹ میلیارد یورو مطالبه کرده است که یکی از مسئولان ارشد و مذاکره کننده آلمانی از این درخواست به عنوان "طمع ورزی مزورانه " یاد کرد.

کامنت