مهر 17, 1395 17:12 Asia/Tehran [Updated: مهر 27, 1400 16:26 Asia/Tehran]
  • تنش بین غرب و شرق، تهدید آمیزتر از جنگ سرد

فرانک والتر اشتاین مایر وزیر خارجه آلمان، تنش بین غرب و شرق را تهدید آمیزتر از جنگ سرد توصیف کرد و با هشدار درباره رویارویی روسیه و آمریکا گفت باید شرایط وقوع تکرار جنگ سرد را برهم زد.

سيد رضا مير طاهر- از دیدگاه وی، واشنگتن و مسکو باید خط قرمزها را رعایت کنند و در چارچوبی مشخص شده گام بردارند.

در روزهای اخیر تنش بین روسیه وآمریکا بر سر مسائل مختلف بالا گرفته است. آمریکا رسما روسیه را به هدایت حملات سایبری به سازمانهای سیاسی آمریکایی متهم و اعلام کرد هدف از این حملات سایبری، اخلال در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا است.

جنگ لفظی روسیه و آمریکا درباره بحران سوریه نیز شدت گرفته است.  جان کری وزیر خارجه آمریکا خواهان تحقیقات درباره به اصطلاح جنایات‌ جنگی در شهر حلب شد که از دیدگاه کری، دولت سوریه و روسیه عامل آن هستند.

مقابل، ماریا زاخارووا سخنگوی وزارت خارجه روسیه گفت سخنان کری فقط تبلیغات است و استفاده از این کلمات، عواقب حقوقی خطرناکی دارد. بنابراین چندان عجیب نیست که وزیر خارجه آلمان به عنوان بزرگترین کشور اروپا نگرانی خود را از تشدید تقابل آمریکا و روسیه و بازگشت به دوره جنگ سرد اعلام می کند.

اختلاف دو طرف بر سر سوریه به اوج رسیده و حتی برخی تحلیلگران از احتمال رویارویی مستقیم نظامی آمریکا و روسیه در سوریه سخن می گویند.

این احتمال به دلیل تهدیدات نظامی اخیر آمریکا درباره هدف قرار دادن هواپیماهای سوریه و استقرار سامانه های موشکی اس - 300 و اس- 400  در لاذقیه و طرطوس از سوی روسیه، جدی تر شده است.

به گفته زاخارووا سخنگوی وزارت خارجه روسیه، تصمیم به تقویت مواضع نیروهای روسی در سوریه با بهره گیری از این سامانه‌های موشکی به این دلیل اتخاذ شد که گزارشها حاکی از قصد آمریکا برای حملات هوایی به فرودگاه‌های سوریه با موشک‌های کروز است.

روابط روسیه و آمریکا با توجه به اختلافات دو طرف درباره مسائلی مانند گسترش ناتو به شرق و استقرار سامانه های ضد موشکی در اروپا از سوی آمریکا دچار تنش شده، اما از سال 2014 و الحاق شبه جزیره کریمه به روسیه، روابط این دو قدرت بزرگ اتمی به شدت متشنج شده و استقرار روز افزون نظامیان و تجهیزات ناتو در شرق اروپا و برگزاری رزمایشهای ناتو با حمایت واشنگتن، به این تنش افزوده است.

در حال حاضر اختلاف دو طرف بر سر بحران سوریه هم به اوج خود رسیده است.

عدم صداقت آمریکا در حل بحران سوریه و تهدیدهای واشینگتن علیه مسکو، خشم مقامات کرملین را بر انگیخته است.

با توجه به شکست توافقنامه آتش بس سوریه بین آمریکا و روسیه، کاخ سفید تهدیدات مختلفی را علیه روسیه مطرح کرده است.

مقامات روسیه هم تصریح کرده اند که در شرایط کنونی، اختلافات بسیاری با آمریکا درباره بحران سوریه دارند.

کلیدواژه