آبان 01, 1395 07:54 Asia/Tehran [Updated: مهر 15, 1398 18:50 Asia/Tehran]
  • فشار لابی صهیونیستی بر نامزد انتخاباتی در فرانسه

لابی صهیونیستی، نامزد راستگرای فرانسوی را به دلیل طرح اظهارات به اصطلاح یهود ستیزانه تحت فشار قرار داد.

شبکه تلویزیونی فرانس انفو دیروز (جمعه) در پایگاه اینترنتی خود از برخورد احتمالی مقامات حزب جمهوریخواهان LR با یک نامزد انتخاباتی این حزب  خبر داد.

بنا بر این گزارش، مقامات حزب جمهوری خواهان، اصلی ترین حزب مخالف دولت در فرانسه، بیست و ششم ماه اکتبر درباره ژان – فِدِریک پواسون Jean-Frédéric Poisson نامزد انتخابات درون حزبی برای انتخابات ریاست جمهوری دو هزار و هفده فرانسه، به دلیل مطرح کردن نقش لابی صهیونیستی در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا تصمیم گیری می کنند.

پواسون در مصاحبه ای با روزنامه نیس متن  Nice Matin، نزدیکی هیلاری کلینتون به کانون مالی قدرتمند وال استریت و اطاعت وی از لابی صهیونیستی را برای فرانسه و اروپا خطرناک خوانده بود.

این اظهارات واکنش تند «شورای نمایندگی سازمان های یهودی در فرانسه» (CRIF کریف) را به دنبال داشته است. این تشکل صهیونیستی اظهارات پواسون را «یهود ستیزانه» خواند. 

کریستین اِستوری Christian Estrosi رئیس حزب جمهوری خواهان در منطقه پرووانس – آلپ- کوت دازور  Provence-Alpes-Côte d'Azur خواستار عذرخواهی پواسون شد و نامزدی وی در انتخابات درون حزبی را به این عذرخواهی منوط کرد.

رقبای پواسون در حزب جمهوریخواهان، اظهارات پواسون را مغایر با مفاد بند 3-1 منشور حزب می دانند. بر اساس این بند نامزدهای انتخابات درون حزبی می بایست به ارزش های "حزب" پایبند بمانند.

ناظران احتمال لغو نامزدی پواسون در رقابت های درون حزبی را محتمل دانستند. فِدِریک لوفِبر Frédéric Lefebvre نامزد راستگرای مجلس ملی فرانسه نیز با ارسال نامه ای به کریستیان ژاکوب Christian Jacob رئیس گروه نمایندگان جناح راست در مجلس، خواستار برخورد با پواسون شد. رئیس  گروه راستگرایان در این نهاد قانونگذاری می تواند پواسون را از گروه اخراج کند.

برخی رسانه های فرانسوی کریف را سفارت دوم رژیم صهیونیستی در فرانسه می خوانند.