بهمن 03, 1395 12:51 Asia/Tehran [Updated: شهریور 07, 1399 23:24 Asia/Tehran]
  • منافع سنگال در انتقال قدرت در گامبیا

سنگال با حل بحران سیاسی در گامبیا و انتقال قدرت در این کشور به اقدامات جدایی طلبان محلی پایان می دهد.

به گزارش روز یکشنبه پارس تودی به نقل از رادیو بین المللی فرانسه، سنگال یکی از کشورهایی بود که برای حل بحران گامبیا تلاش کرد و حتی نیروهای خود را در کنار نیجریه برای نبرد در گامبیا آماده نمود.

این بحران پس از پافشاری یحیی جامه Yahya Jammeh رئیس جمهوری پیشین گامبیا برای حفظ قدرت  با رد نتیجه انتخابات ریاست جمهوری و شکست وی در برابر «آدامو بارو» Adama Barrow  آغاز شد اما میانجی گری ها و در نهایت تهدید حمله نظامی توسط اعضای جامعه اقتصادی کشورهای غرب آفریقا، جامه را در بیستم ماه ژانویه یک روز پس از پایان قانونی دوره ریاست جمهوری اش به کناره گیری از قدرت وادار کرد.

اما سنگال، همسایه گامبیا از حل بحران سیاسی در این کشور و انتقال قدرت از جامه به بارو چه نفعی می برد؟

گامبیا کشوری است که تقریبا در محاصره سنگال قرار دارد. این کشور با ریاست جمهوری جامه عملا به پایگاه عقبه استقلال طلبان کازامانس Casamance (سنگال) مبدل شده بود.

از نظر سنگالی ها، جامه همواره از استقلال طلبان کازامانس به عنوان اهرم فشار علیه داکار استفاده کرده است. یورو دیا Yoro Dia کارشناس مسایل سیاسی در سنگال به تلاش های مکی سال Macky Sall  رئیس جمهوری این کشور برای حل اختلافات با جامه اشاره کرد و افزود، جامه روزها از صلح صحبت می کند و شب ها به جدایی طلبان کازامانس سلاح می دهد.

از طرف دیگر سنگالی ها امیدوارند که با به قدرت رسیدن آداما بارو در گامبیا بتوانند به قاچاق درختان منطقه کازامانس به مقصد چین و همچنین قاچاق مواد مخدر پایان بدهند. 112/130

 

بیشتر بخوانید:

تلاش های منطقه ای برای حل بحران در گامبیا نتیجه داد

ورود ارتش سنگال به گامبیا

ادای سوگند رئیس جمهوری جدید گامبیا در سفارت سنگال

کلیدواژه

کامنت