بهمن 06, 1395 22:48 Asia/Tehran [Updated: آذر 18, 1398 14:09 Asia/Tehran]
  • ترامپ، طرح ساخت دیوار بین امریکا و مکزیک را امضا کرد

"دونالد ترامپ" رئیس جمهوری جدید آمریکا، روز چهارشنبه با صدور حکم ویژه ای طرح ساخت دیوار مرزی میان کشورش و مکزیک و تعیین مقررات تازه برای جلوگیری از ورود برخی از مهاجران را امضا کرد.

به گزارش پارس تودی به نقل از ایرنا، ساخت دیوار بین امریکا و مکزیک برای جلوگیری از ورود مهاجران یکی از وعده های اصلی ترامپ در جریان تبلیغات انتخابات ریاست جمهوری آمریکا بود.

رئیس جمهوری جدید آمریکا، صبح چهارشنبه در گفت و گو با شکبه خبری "ا بی سی" این کشور بار دیگر تاکید کرد: دولت مکزیک در نهایت به شکلی هزینه های مربوط به این دیوار مرزی را که قرار است به طول 3 هزار و 200 کیلومتر میان دو کشور کشیده شود، تقبل خواهد کرد.

ترامپ بدون اشاره به جزییاتی در این زمینه مدعی شد که قادر خواهد بود این هزینه ها را از محل مبادلات مالی با کشور مکزیک تامین کند و اضافه کرد گرچه ممکن است این مبادلات پیچیده باشند اما قطعا عملی خواهند شد.

رئیس جمهوری جدید آمریکا درباره آغاز اجرای این طرح نیز تاریخ دقیقی ارائه نداد، اما گفت: هدف او شروع هر چه سریع تر این طرح بوده و پیش بینی می کند که ظرف چند ماه آینده اجرای عملی آن آغاز خواهد شد.

صدور این حکم از سوی ترامپ در حالی است که شمار زیادی از مردم آمریکا در اعتراض به دستور جدید رئیس جمهوری این کشور در باره ادامه ساخت خط لوله های نفتی جنجالی "کی استون ایکس ال" Keystone XL"و داکوتا اکسس "Dakota Access روز سه شنبه تظاهرات کردند.

خط لوله" داکوتا اکسس" قرار است نفت داکوتای شمالی را از طریق داکوتای جنوبی و آیووا به ایلینوی برساند تا از آنجا با کشتی به مقاصد بعدی منتقل شود . طرح کی استون ایکس ال نیز نفت را از کانادا به نبراسکا در آمریکا انتقال خواهد داد.

ساخت خط لوله کی استون که قرار بود نفت خام را از کانادا نهایتا به جنوب آمریکا و سواحل خلیج مکزیک منتقل کند ، اواخر سال 2015 به دستور باراک اوباما رئیس جمهوری پیشین آمریکا به سبب نگرانی های زیست محیطی متوقف شده بود. همچنین مسیر اولیه برای خط لوله داکوتای شمالی هم در موجب نگرانی قبایل بومی منطقه و فعالان زیست محیطی شده است.

بر اساس نظرسنجی مشترک اخیر روزنامه های واشنگتن پست و ای بی سی نیوز: حدود 60 درصد از آمریکایی ها عملکرد رئیس جمهوری جدید این کشور را تایید نمی کنند.118/117

بیشتر بخوانید: 

حمایت جمهوریخواهان از ساخت دیوار میان امریکا و مکزیک

ترامپ طرح ساخت دیوار در مرز با مکزیک را عملی می کند

ساخت دیوار مرزی مکزیک-آمریکا با کدام هزینه؟/ تحلیل

 

کلیدواژه