بهمن 10, 1395 09:53 Asia/Tehran [Updated: مهر 15, 1398 18:50 Asia/Tehran]
  • مخالفت دیرهنگام  ترزا می با قوانین مهاجرتی ترامپ

«ترزا می»، نخست وزیر انگلیس، مخالفت خود را با قوانین ضد مهاجرتی ترامپ اعلام کرد.

به گزارش پارس تودی به نقل از روزنامه گاردین، ترزا می، نخست وزیر انگلیس شامگاه شنبه و پس از سفر به امریکا، با انتشار بیانیه ای، مخالفت خود را با اقدام اخیر دونالد ترامپ، رئیس جمهوری امریکا مبنی بر منع ورود شهروندان هفت کشور عمدتاً مسلمان به  خاک آمریکا اعلام کرد اقدامی که به نظر می رسد بیشتر تحت فشار سیاسی وارده صورت گرفته باشد.

ترزا می گفته است، سیاست مهاجرتی آمریکا مختص دولت این کشور است، همانگونه که سیاست مهاجرتی انگلیس تنها از سوی دولت انگلیس تعیین می شود.

در همین راستا سخنگوی دولت ترزا می نیز اعلام کرد: ما با این رویکرد مخالفیم و چنین رویه ای مورد قبول ما نیست، ما در حال بررسی این فرمان اجرایی جدید ترامپ هستیم تا بتوانیم به مفاهیم و تبعات قانونی  ناشی ازآن  بویژه در مورد اتباع کشور انگلیس پی ببریم و سپس مراتب مخالفت و اعتراض خود را به دولت آمریکا اعلام کنیم.

به نظر می رسد؛ بیانیه اخیر ترزا می، فاقد وجاهت و اعتبار قانونی لازم برای جلب نظر و حمایت اعضا ی پارلمان این کشور باشد.

بر اساس گزارش های موجود، قانون اخیر مهاجرتی ترامپ درباره اتباع کشور انگلیس نیز که دارای دو تابعیت هستند و اصالتا برخاسته از 7 کشور مسلمان هستند، لحاظ می شود.

رئیس جمهوری تازه به قدرت رسیده آمریکا، اخیراً در مصاحبه با شبکه ABC ،سیاست های مهاجرتی اتحادیه اروپا را مورد انتقاد شدید قرار داد و محکوم کرد.

وی در این مصاحبه گفت که به هیچ وجه اجازه نخواهد داد، اتفاق مشابهی در آمریکا رخ دهد و از هجوم موج مهاجران به این کشور جلوگیری خواهد کرد.

دونالد ترامپ، در حالی به انتقاد از سیاست های مهاجرتی کشورهای عضو اتحادیه اروپا پرداخت که چهارشنبه شب در اظهاراتی در جمع کارکنان وزارت امنیت داخلی آمریکا، با اشاره به امضای دو فرمان اجرایی توسط وی در زمینه مهاجرت، ادعا کرد: این فرامین، جان هزاران نفر را نجات داده، میلیون ها شغل را در آمریکا حفظ کرده و میلیاردها دلار صرفه جویی در این کشور به همراه خواهد داشت.

براساس این دو فرمان اجرایی که دونالد ترامپ رییس جمهور آمریکا امضا کرده است، واشنگتن ، صدور روادید برای اتباع ایران، سوریه، عراق، لیبی، سومالی، سودان و یمن را به مدت 90 روز تعلیق کرده و دستور احداث دیوار در مرز مکزیک با آمریکا را صادر کرده است.

ترامپ در سخنرانی های نژاد پرستانه خود در دوران مبارزات انتخاباتی اش همواره اعلام کرده بود: چنان چه رئیس جمهور آمریکا شود، ورود مسلمانان به خاک آمریکا را منع خواهد کرد و بین مرز آمریکا و مکزیک برای جلوگیری از ورود مهاجران دیوار خواهد کشید.

بر اساس نظرسنجی مشترک اخیر روزنامه های واشنگتن پست و ای بی سی نیوز، حدود 60 درصد از آمریکایی ها عملکرد رئیس جمهوری جدید این کشور را تایید نمی کنند.

121/110

بیشتر بخوانید:

واکنش های جهانی به منع ورود مسلمانان و مهاجران به خاک امریکا

روابط بریتانیا و امریکا در دوران ترامپ/ ویدئو

اولاند: ترامپ چالش جدیدی برای اروپا است

 

 

 

 

 

 

 

کلیدواژه