اسفند 07, 1395 09:04 Asia/Tehran [Updated: خرداد 12, 1399 16:33 Asia/Tehran]
  • استعمار و رفتار انتخاباتی فرانسوی ها

موسسه تحقیقاتی الاب Elab پس از انتشار نظرسنجی درباره میزان محبوبیت نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری فرانسه به بررسی علل تغییرات در نظر رای دهندگان پرداخت.

به گزارش روز شنبه پارس تودی به نقل از رادیو ار ت ال (RTL)، «برنار سانانه» Bernard Sananès مدیر موسسه تحقیقاتی الاب، با انتشار نظرسنجی درباره میزان محبوبیت نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری فرانسه نوشت: بر این اساس، محبوبیت «فرانسوا فیون» François Fillon نامزد جناح راست و میانه که با اتهامات فساد مالی مواجه است، در این نظرسنجی که سه شنبه پیش منتشر شد، 3 درصد نسبت به نظرسنجی قبلی افزایش داشت و پس از «مارین لو پن» Marine Le Pen نامزد جبهه ملی  در رتبه دوم قرار گرفت.

«امانوئل ماکرون»  Emmanuel Macron نامزد چپگرا که چند روز پیش در سفر به الجزایر فرانسه را به دلیل استثمار آفریقا به ویژه الجزایر سرزنش کرده بود نیز، سوم شد.

اظهارات ماکرون انتقادهای زیادی را به دنبال داشت.

سانانه میزان کاهش محبوبیت ماکرون و افزایش محبوبیت فیون نزد مردان فرانسوی را موید حمایت مردان از استعمارگری های فرانسه دانست.

از نظر مدیر موسسه الاب، نسلی که شاهد استعمارگری های فرانسه در الجزایر بوده اند، در این مورد خاص با امانوئول ماکرون هم عقیده نیستند.

امانوئل ماکرون نامزد مستقل انتخابات ریاست جمهوری فرانسه پانزدهم فوریه گذشته در راستای مبارزات انتخاباتی خود به الجزایر سفر کرد.

وی در این سفر، گذشتۀ استعماری فرانسه را در عباراتی بی سابقه محکوم کرد و گفت: «استعمار جزیی از تاریخ فرانسه است. استعمار جنایت است. جنایتی علیه بشریت. توحشی حقیقی است. این جنایت و توحش جزیی از همین گذشته است که باید با آن رو در رو شد و بابت آن از همۀ کسانی که چنین جنایاتی را متحمل شدند عذرخواهی کرد».

اظهارات امانوئل ماکرون موجی از مخالفت و اعتراض را در بین احزاب راست و راست افراطی فرانسه برانگیخت.

از سوی دیگر، فرانسوا فیون و همسرش به فساد مالی متهم شده اند. این اتهامات موقعیت فیون را نزد رای دهندگان متزلزل کرده است. 130/110

بیشتر بخوانید:

درخواست کمک «فیون» از «سارکوزی»

"فرانسوا فیون" عذرخواهی کرد

رسوایی «فیون» و آینده انتخابات فرانسه/ تحلیل

ورود ماکرون نامزد مستقل و میانه رو به صحنه انتخاباتی فرانسه / تحلیل

کلیدواژه

کامنت