اردیبهشت 06, 1396 08:53 Asia/Tehran [Updated: مهر 15, 1398 18:50 Asia/Tehran]
  • شکستی دیگر برای رئیس جمهوری آمریکا/ فرمان ترامپ متوقف شد

یک قاضی فدرال امریکا اجرای فرمان اجرایی دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور این کشور را مبنی بر اعمال محدودیت در بودجۀ فدرال شهرهایی که از مهاجران غیرقانونی حمایت می‌کنند، برخلاف قانون اساسی امریکا دانست و متوقف کرد.

به گزارش پارس تودی به نقل از پرس تی وی، قاضی ویلیام اوریک از سان‌فرانسیسکو در حکمی اعلام کرد، اینکه طبق قانون، نمی‌توان یک ناحیه در امریکا را به دلیل مخالفتش با سیاست‌های مهاجرتی رئیس‌جمهور از منابع و کمک‌های فدرال محروم کرد.

ترامپ پس از ناکامی در اجرای دو فرمان ضد مهاجرتی خود، دستور داد محدودیت‌هایی در ارائۀ بودجۀ فدرال به شهرهایی موسوم به «شهرهای پناهگاه» که در اجرای قانون مهاجرت فدرال همکاری نمی‌کنند، اعمال شود.

رینس پریباس، رئیس دفتر ترامپ در گفتگو با خبرنگاران، چنین محدودیت‌هایی از سوی دولت فدرال برای شهرهای امن را «محدودیت‌هایی معقول» توصیف کرد و گفت کاخ سفید درخواست تجدیدنظر در این حکم می‌دهد.

ترامپ پیش‌تر در دو فرمان اجرایی ضد مهاجرتی، اتباع برخی کشورهای عمدتاً مسلمان‌نشین را از اخذ روادید امریکا و ورود به این کشور منع کرد.

این فرمان‌ها اعتراضات گسترده و هرج‌ومرج زیادی را در فرودگاه‌ها در پی داشت و با ده‌ها دادخواست قضایی و تظاهرات در سراسر امریکا و حتی دیگر کشورها مواجه شد.

به دنبال این اعتراضات، این فرمان‌ها درنهایت از سوی قضات فدرال تعلیق شدند. درخواست تجدیدنظر دولت امریکا برای لغو این تعلیق نیز بی‌نتیجه بود.113/112

بیشتربخوانید:

فرمان های اجرایی ترامپ برای مقابله با کسری تجاری/ تحلیل

ترامپ دو فرمان جدید اجرایی در حوزه تجارت امضاء می‌کند

واکنش اتحادیه اروپا به فرمان اجرایی جدید ترامپ

کلیدواژه