مهر 22, 1396 17:15 Asia/Tehran [Updated: مهر 23, 1399 16:03 Asia/Tehran]
  • وزارت کشور: ترامپ از کمترین سواد تاریخی برخوردار نیست

وزارت کشور جمهوری اسلامی ایران در بیانیه‌ای با تاکید بر این که بار مسئولیت صیانت از تعهدات بین‌المللی از جمله «برجام» بر دوش سازمان ملل و کشورهای طرف این توافق است؛ تصریح کرد، «دونالد ترامپ» منشور سازمان ملل متحد را زیر سوال برده است.

به گزارش روز شنبه پارس تودی، در بیانیه وزارت کشور خاطرنشان شده است، ترامپ به وضوح، بی‌اعتنایی و پایبند نبودن خود به تعهدات بین المللی را در برجام نمایان ساخت.

وزارت کشور همچنین تاکید کرد، اظهارات ترامپ نشان داد، دکترین دولت آمریکا که مدعی ابرقدرتی جهان و سردمداری نظام بین المللی است؛ برپایه دروغ، تحریف و زورگویی است.

وزارت کشور با بیان این که رئیس جمهوری آمریکا از کمترین سواد تاریخی، اطلاعات حقوقی و هوش سیاسی- حاکمیتی برخوردار نیست؛ افزود، ترامپ باعث سرافکندگی و شرمساری مردم آمریکا شده است.

تجمع دانشجویان ایران در اعتراض به اظهارات خصمانه ترامپ

دانشجویان دانشگاه‌های سراسر ایران اسلامی، روز شنبه پس از اقامه نماز ظهر و عصر تجمع‌های اعتراضی علیه یاوه‌گویی‌های رئیس جمهوری آمریکا برگزار کردند.

در این تجمع‌ها، دانشجویان در کنار اساتید و کارکنان دانشگاه‌های سراسر ایران اسلامی علیه یاوه‌گویی‌های «دونالد ترامپ» شعار سردادند و پرچم آمریکا را هم آتش زدند. 

«دونالد ترامپ» رئیس جمهوری آمریکا جمعه‌شب بدون توجه به هشت گزارش آژانس بین المللی انرژی اتمی که در آنان پایبندی ایران به برجام تاکید شده است، اعلام کرد، پایبندی جمهوری اسلامی ایران به برنامه جامع اقدام مشترک را تایید نخواهد کرد. 

اتحادیه اروپا پس از این اظهارات ترامپ اعلام کرد، مانند گذشته از برجام کاملا حمایت خواهد کرد.

ترامپ همچنین با تکرار اتهامات واهی علیه ملت ایران، مدعی حمایت تهران از تروریسم شد و سپاه پاسداران انقلاب اسلامی را که نقشی اساسی در مبارزه با تروریست‌های مورد حمایت واشنگتن در سوریه و  عراق دارد، در لیست تحریم‌های جدید قرار داد.

سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران برای مبارزه با گروه‌های تکفیری- تروریستی در عراق و سوریه به درخواست رسمی این کشورها، کمک مستشاری به آن‌ها ارائه می‌کند؛ اقدامی که به هیچ وجه به مذاق ترامپ خوشایند نیست.

در همین حال؛ واکنش کاربران ایرانی فضای مجازی در اینستاگرام، به استفاده از نام جعلی برای خلیج فارس توسط دونالد ترامپ، با هشتگ #persian_gulf از مرز نهصد هزار نفر گذشت. 

«حسن روحانی» رئیس جمهوری اسلامی ایران پس از این اظهارات ترامپ از وی خواست تاریخ و جغرافیا را بیشتر مطالعه کند.

«محمدجواد آذری جهرمی» وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات ایران نیز در واکنش به استفاده ترامپ از نام جعلی برای خلیج فارس گفت، همفکری ترامپ با «بنیامین نتانیاهو» نخست وزیر رژیم صهیونیستی سبب شد، وی تاریخ کهن خلیج فارس را از یاد ببرد.

133/110

بیشتر بخوانید:

موگرینی: خروج از «برجام» اعتبار بین‌المللی آمریکا را زیر سوال می‌برد+ ویدئو

موشن‌گرافی: واکنش رسانه‌های خارجی به تصمیم احتمالی ترامپ درباره برجام

هشدار کرملین درباره واکنش ایران به خروج آمریکا از برجام

بروجردی: واکنش ایران به تهدید خروج آمریکا از برجام صریح و تند است

کلیدواژه

کامنت