اردیبهشت 24, 1397 18:24 Asia/Tehran [Updated: آذر 09, 1400 15:59 Asia/Tehran]
  • عراقچی با معاون وزیر خارجه انگلیس در بروکسل دیدار کرد/ تاکید بر حفظ برجام

معاون سیاسی وزیر خارجه ایران و معاون وزیر خارجه انگلیس در امور خاورمیانه و شمال آفریقا در بروکسل دیدار و درباره چگونگی اجرای برجام تبادل نظر کردند.

به گزارش پارس تودی، «آلیستر برت»، Alistair Burt معاون وزیر خارجه انگلیس در امور خاورمیانه و شمال آفریقا روز دوشنبه در دیدار با «سید عباس عراقچی»، معاون سیاسی وزیر امور خارجه ایران در بروکسل، تاکید کرد: توافق هسته ای ایران با گروه 1+5 برای امنیت اروپا و ایران حائز اهمیت بوده و کشورش به آن پایبند است.

عراقچی، روز دوشنبه به همراه هیاتی عالی رتبه و برای شرکت در مذاکرات کارشناسی ایران و اتحادیه اروپا در خصوص برجام، وارد بروکسل پایتخت بلژیک شد و در بدو ورود به بروکسل، با «هلگا اشمید» معاون مسوول سیاست خارجی اتحادیه اروپا دیدار و گفت و گو کرد.

جلسات کارشناسان ایران و اروپا در خصوص آینده برجام از عصر امروز دوشنبه به وقت بروکسل آغاز شد و فردا سه شنبه نیز تا پیش از نشست وزیران خارجه ایران و سه کشور اروپایی (آلمان، انگلیس و فرانسه) ادامه خواهد یافت.

دونالد ترامپ سه شنبه گذشته (18 اردیبهشت - 8 مه) از خروج آمریکا از توافق هسته ایران و 1+5 و بازگرداندن تحریم ها علیه ایران خبر داد.

پس از این اقدام دولت ایران اعلام کرد به شرط دریافت تضمین از دیگر طرفهای این توافق در تامین منافع ایران در برجام خواهد ماند. ایران برای دریافت این تضمین مهلتی چند هفته ای تعیین کرد و با همین هدف وزیر امور خارجه ایران سفر به پکن، مسکو و بروکسل را در دستور کار قرار داد.

این سفر از شنبه شب، با سفر آقای ظریف به چین و گفتگو با مقامات این کشور آغاز شد و امروز با سفر به روسیه و دیدار لاورف، وزیر امور خارجه این کشور ادامه یافت.

وزیر خارجه کشورمان سپس راهی بلژیک می شود تا در بروکسل با وزیران امورخارجه فرانسه، آلمان، انگلستان و فدریکا موگرینی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا دیدار و گفت وگو کند.

137/110

بیشتر بخوانید:

ظریف: روش‌های عینی تضمین منافع ایران را دنبال می‌کنیم/ ویدئو

گزارش: سفر ظریف به چین و روسیه

نشست قریب الوقوع سران 1+5 درباره برجام بدون آمریکا/عزم آمریکا برای نابودی برجام

کلیدواژه