مرداد 14, 1397 10:34 Asia/Tehran [Updated: مرداد 07, 1399 17:12 Asia/Tehran]
  • بورس تهران بر بام بورس‌های سودآور جهان ایستاد

شاخص بورس تهران با رشد ۱۳.۹ درصدی، بیشترین بازدهی هفتگی را در مقایسه با برخی از شاخص بورس‌های بین‌المللی به خود اختصاص داد.

به گزارش پارس‌توی؛ در محاسبه شاخص کل بورس تهران با برخی از شاخص بورس‌های بین‌المللی نسبت به پایان هفته گذشته، شاخص بورس تهران با رشد 13.9 درصدی بیشترین بازدهی و شاخص بورس «نزدک» در آمریکا با افت 2.8 درصدی کمترین بازدهی را به خود اختصاص داده‌اند.

حجم معاملات بورس اوراق بهادار در هفته‌ای که گذشت 9391 میلیون سهم و ارزش آن 25461 میلیارد ریال بوده است که حجم و ارزش معاملات به ترتیب 49 درصد و 125 درصد افزایش داشته است.

ارزش بورس اوراق بهادار تهران در پایان معاملات این هفته به عدد 4736212 میلیارد ریال رسید که 14 درصد افزایش را به ثبت رسانده است.

شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران هم در پایان معاملات هفته گذشته به عدد 123951 واحد رسید که در مقایسه با پایان هفته گذشته 15151 واحد افزایش داشته است.

از ابتدای امسال تاکنون شاخص کل بورس با 28.7 درصد افزایش و شاخص کل هموزن با 9.6 درصد رشد عدد 18937 واحد را تجربه کرده‌اند.

 

رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار کشور در همین زمینه اعلام کرد: سود شرکت‌های بورسی در سال گذشته ۴۶هزار میلیارد تومان بود که اکنون به ۶۲هزار میلیارد تومان رسیده است.

شاپور محمدی افزود: از ابتدای سال 1397، بورس تهران 29 درصد و فرابورس 30 درصد رشد داشته‌اند.

وی با بیان اینکه بازار سرمایه تنوع خوبی دارد گفت: افزایش سود آوری شرکت‌های بورسی و شفاف بودن آن‌ها موجب جذب نقدینگی کشور به سمت بازار سرمایه بوده است.

رئیس سازمان بورس با بیان اینکه چشم انداز و سود شرکت‌های بورسی موجب افزایش سرمایه گذاری در بازار سرمایه شده است گفت: اکنون حجم معاملات در بورس تهران 500 تا 700 میلیارد تومان و در فرابورس 400 میلیارد تومان در روز است و بیشتر اشخاص حقیقی وارد بازار سرمایه شده‌اند درحالی که در سال گذشته حجم معاملات روزانه 300 میلیارد تومان در بورس و 200 میلیارد تومان در فرابورس بود.

رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار کشور افزود: این رشد معاملات به دلیل حجم معاملات است، زیرا با افزایش این حجم روند قیمتی حمایت می‌شود و حرکت واقعی و قابل تداوم در بازار سرمایه ایجاد می‌شود.

رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار کشور گفت: با توجه به وضع خوب صادرات افزایش جهانی قیمت نفت، محصولات پتروشیمی و معدنی شرکت‌های بورسی و فرابورسی تقویت شده اند.

رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار کشور با بیان اینکه بازده بازار سرمایه متاثر صادرات شرکت‌ها و سودآوری آنهاست افزود: اگر نرخ ارز افزایش یابد بازار سرمایه نیز رشد خواهد داشت، زیرا شرکت‌های بورسی صادر کننده هستند و بازار‌های سرمایه با تورم رابطه مثبت دارند.

سیاست‌های جدید دولت برای حمایت ارز بورس

رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار کشور گفت: دولت برای حمایت از معاملات سهام مالیات این معاملات را از نیم درصد به یک دهم درصد کاهش داد و افزایش سرمایه شرکت‌های بورسی را مشمول نرخ صفر درصد مالیاتی کرد که به سود آوری این شرکت‌ها کمک می‌کند.

محمدی افزود: دولت در حال آماده کردن صندوق قابل معامله با پنج یا 10 هزار میلیارد تومان است و تا 20 درصد را برای جذب نقدینگی به عموم مردم ارائه می‌دهد.

وی گفت: از ابتدای سال تاکنون شرکت‌های دولتی، وزارتخانه‌ها و بانک‌ها 5 تا 6 هزار میلیارد تومان سهام در بازار فروخته‌اند.

محمدی با بیان اینکه دولت با گذاشتن مشوق‌های مالیاتی در حال تقویت بازار سرمایه است افزود: فروش استقراضی، خرید اعتباری، اختیار خرید و فروش و بازار گردان‌ها ساز و کار ثبات بازار سرمایه هستند.

137/120

بیشتر بخوانید:

نمایشگاه بین‌المللی بانک، بورس و بیمه در تهران آغاز شد

همکاری دوجانبه بورس تهران و استانبول ادامه دارد

امضای توافقنامه خرید و فروش محصولات در بورس ایران و هند

کلیدواژه

کامنت