مهر 14, 1397 11:10 Asia/Tehran [Updated: اسفند 06, 1399 13:08 Asia/Tehran]
  • قدردانی وزیر مهاجرت افغانستان از میزبانی ایران از آوارگان افغان

وزیر مهاجرت و عودت کنندگان افغانستان در دیدار معاون امنیتی و انتظامی وزارت کشور در ژنو از خدمات جمهوری اسلامی ایران در طول چهار دهه میزبانی طولانی مدت از پناهندگان افغانی تشکر و قدردانی کرد.

به گزارش پارس تودی، حسین ذوالفقاری، معاون امنیتی و انتظامی وزارت کشور در حاشیه اجلاس اکسکام در ژنو با سید حسین عالمی بلخی، وزیر مهاجرت و عودت کنندگان افغانستان دیدار و گفت و گو کرد.

حسین ذواالفقاری در این دیدار آخرین اطلاعات مربوط به تعداد دانش آموزان افغانستانی پناهنده در مدارس ایران را اعلام کرد که در سال 2017 در حدود 102هزار نفر دانش آموز افغانستانی در ایران حضور داشتند و این آمار در سال 2018 به حدود 120 هزار نفر رسیده است.

ذوالفقاری گفت: درصدد ارتقاء ساختار اداره کل امور اتباع به سازمان ملی مهاجرت هستیم که موضوع نیز در دولت مطرح شده است و تا دو ماه آینده به مجلس شورای اسلامی ارائه خواهد شد.

معاون امنیتی و انتظامی وزارت کشور همچنین به اقدامات ایران در خصوص تسهیل صدور روادید اشاره و تصریح کرد: به منظور بازگشت افغانستانی ها به کشور خود، دولت از هیچ تلاشی فروگذار نیست که اهم اقدامات ایران در این زمینه در سخنرانی مجمع عمومی اکسکام ارائه شد.

ذوالفقاری در ادامه به برنامه ریزی ایران در فرایند قانونمند کردن حضور پناهنده در کشور در زمینه اخذ روادید همچون حذف وثیقه بعنوان تضمین بازگشت در زمان صدور ویزا، حذف شرط مسافرت هوایی در اخذ ویزا، تمدید مدت اقامت از سه ماه به ۹ ماه و ایجاد ظرفیت صدور ویزا به 550هزار عدد در خصوص افراد جویای کار طی بازه زمانی یک ساله نیز اشاره کرد.

در این دیدار مقرر شد در بخش صدور ویزا که به دنبال توافق دو طرف صورت گرفت و ایران تضمین صدور 550هزار ویزا در یکسال را داد، طرف افغانی همانند مدل پاکستان تیمی را جهت تسهیل این فرایند صدور به ایران بفرستند. در مدل پاکستان ۱۰۰ نفر نیروی افغانی به پاکستان فرستاده می شود.

سید حسین عالمی بلخی وزیر مهاجرت و عودت کنندگان افغانستان در ابتدای این دیدار از خدمات جمهوری اسلامی ایران در طول چهار دهه میزبانی طولانی مدت از پناهندگان افغانی تشکر و قدردانی کرد.

وزیر مهاجرت و عودت کنندگان افغانستان اظهار کرد: ما آماده ایم نیرو جهت کمک بفرستیم و هزینه اسکان آنان را نیز تامین کنیم.

بلخی افزود: از محل اعتبارات بانک جهانی و وزارت امور خارجه جهت تامین هزینه این افراد استفاده خواهد شد.

معاون امنیتی و انتظامی وزارت کشور به دعوت فیلیپو گرندی کمیسر عالی سازمان ملل در امور پناهندگان در سفری دو روزه به ژنو در اجلاس کمیته اجرائی کمیساریای عالی سازمان ملل متحد موسوم به اکسکام شرکت کرد.

ذوالفقاری در سخنرانی خود در این اجلاس، به تشریح خدمات جمهوری اسلامی ایران به عنوان یکی بزرگترین کشورهای میزبان پناهندگان پرداخت.

اجلاس کمیته اجرائی کمیساریای عالی سازمان ملل متحد در امور پناهندگان موسوم به اکسکام، همه ساله با حضور نمایندگان ده ها کشور و سازمان بین المللی و کشورهای حامی مالی، بمنظور بحث و بررسی و تبادل نظر پیرامون وضعیت پناهندگان در مقر سازمان ملل برگزار می‌شود.113/110

 

کلیدواژه