اسفند 12, 1397 16:05 Asia/Tehran [Updated: اردیبهشت 07, 1399 10:35 Asia/Tehran]
  • قاسمی: ثبات و امنیت همسایگان توسعه همه جانبه منطقه است

سخنگوی وزارت امور خارجه گفت: ایران، ثبات، امنیت و توسعه اقتصادی جمهوری آذربایجان، ارمنستان و دیگر همسایگان خود را، توسعه همه جانبه این منطقه حساس از جهان می داند.

به گزارش پارس تودی، «بهرام قاسمی» در پاسخ به سوال خبرگزاری «اونا» جمهوری آذربایجان در خصوص سفر اخیر نخست وزیر ارمنستان به تهران اظهار داشت: موضع جمهوری اسلامی ایران نسبت به تمامی همسایگان سیاستی روشن، شفاف و مشخص بوده و اولویت نخست سیاست خارجی ایران همسایگان هستند.

سخنگوی وزارت خارجه با بیان اینکه ایران علاقه‌مند به توسعه روابط با همسایگان براساس احترام متقابل و عدم دخالت در امور داخلی است، تصریح کرد: روابط ایران با هر کشور دیگری از کشورهای همسایه، بی تردید علیه منافع کشور دیگری چه در میان همسایگان و چه دیگر کشورهای جهان نخواهد بود.

قاسمی افزود: بعد از فروپاشی شوروی و استقلال جمهوری های آسیای مرکزی و قفقاز روابطی متعادل و متوازن با حفظ تمامی اصول حاکم بر روابط با همسایگان و حق همسایگی میان ایران و ارمنستان برقرار بوده است. سفر نخست وزیر ارمنستان به ایران نیز در چارچوب این روابط و نگاه حاکم بر سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران در خصوص تمامی کشورهای همسایه شمالی ایران ارزیابی می شود.

وی خاطر نشان کرد: روابط ایران و جمهوری آذربایجان نیز بعنوان دو کشور همسایه که از سنن، آداب، فرهنگ و مذهب مشترکی برخوردارند همواره از دوران پس از استقلال روابطی رو به رشد و با رویکرد توسعه و تعمیق هر چه بیشتر این روابط در تمامی حوزه های مورد توجه مقامات دو کشور بوده و خواهدبود.

سخنگوی وزارت خارجه تاکید کرد: ایران ثبات، امنیت و توسعه اقتصادی جمهوری آذربایجان، ارمنستان و دیگر همسایگان خود را توسعه همه جانبه تمامی این منطقه حساس از جهان می داند، بی تردید خواست ایران رفع هرگونه تنش، کدورت، ناامنی و بی ثباتی در روابط بین همسایگانمان با یکدیگر است.

بهرام قاسمی تاکید کرد: سیاست جمهوری اسلامی ایران نسبت به مناقشه قره باغ کماکان سیاستی روشن و شفاف بوده و تغییری نکرده است و این موضوع باید براساس موازین بین المللی و از طریق گفتگو حل و فصل شود.

سخنگوی وزارت امور خارجه افزود: روابط ایران با ارمنستان و جمهوری آذربایجان نباید تحت تاثیر مناقشه قره باغ قرار نگیرد، لذا ایران کماکان از سیاست اصولی و منطقی خود در این موضوع تبعیت می کند و امیدواریم از طریق گفتگو و مذاکره و استفاده از تمامی ابزارها و ظرفیت های دیپلماتیک حل و فصل مسالمت آمیز این مناقشه هر چه سریعتر به نتایج ملموس منجر شود.

قاسمی در پایان اظهار داشت: حضور نخست وزیر ارمنستان در باشگاه آرارات و دیدار با هم کیشان ایرانی خود امری نامعقول به نظر نمی رسد اما بدون شک برافراختن چند بنر به زبان ارمنی در مورد مناقشه قره باغ در محل باشگاه فرهنگی و ورزشی آرارات، اقدامی خودسرانه و غیرقابل پذیرش بوده و به هیچ وجه مورد تایید جمهوری اسلامی ایران نمی باشد.

«نیکول پاشینیان» نخست وزیر ارمنستان برای دیدار و گفت و گو با مقام های ایران چهارشنبه گذشته هشتم اسفند وارد تهران شد. در این سفر دو سند و یادداشت تفاهم همکاری مشترک در حضور رییس جمهوری اسلامی ایران و ‌نخست وزیر ارمنستان به امضای مقامات دو کشور رسید.  113/118

بیشتربخوانید:

نخست وزیر ارمنستان: روابط تهران و ایروان توسعه می یابد

گزارش: آغاز فصل جدید همکاری‌های دوجانبه ایران و ارمنستان

دیدگاه رهبری؛ لزوم تقویت روابط ایران و ارمنستان/ تحلیل

 

کلیدواژه

کامنت