اسفند 16, 1397 17:35 Asia/Tehran [Updated: مهر 15, 1398 18:50 Asia/Tehran]
  • قاسمی: بیانیه

سخنگوی وزارت خارجه کشورمان عصر پنجشنبه در واکنش به بیانیه پایانی کمیته چهار جانبه وزرای خارجه اتحادیه عرب، گفت: بیانیه های غیرسازنده دستاوردی جز تعمیق بی اعتمادی و افزایش شکاف در روابط میان کشورهای منطقه ندارد.

به گزارش پارس تودی، "بهرام قاسمی" تصریح کرد، کشورهای عضو این کمیته به خوبی واقفند که این بیانیه دیدگاه همه کشورهای منطقه نیست و تنها منعکس کننده نگرش خاص برخی کشورهاست.

قاسمی افزود، هر چهار کشور عضو این کمیته خوب می دانند جمهوری اسلامی ایران تحت تاثیر چنین اقدامات خصومت آمیز مبتنی بر توهم مزمن، قرار نمی گیرد و سیاست مستقل خود در مخالفت با تجاوز به یمن، مبارزه با تروریسم و حضور نیروهای فرامنطقه‌ای در خلیج فارس را تغییر نخواهد داد و در مقابل معتقد است کشورهای منطقه باید در مسیر ایجاد امنیت پایدار و مبتنی بر همکاری های جمعی با تمامی کشورهای این منطقه حرکت کنند؛ آنان باید سیاست های خصومت، تحریم، محاصره، تلاش برای حذف یک کشور از معادلات منطقه ای و تجاوز نظامی را کنار بگذارند و هزینه های خود را به جای اقدامات غیرسازنده، صرف اعتمادسازی و شکلدهی ساختارهای جامع منطقه ای برای همکاری بین تمامی کشورها کنند.

سخنگوی وزارت خارجه در پایان تاکید کرد: این کشورها نمی توانند با اتخاذ چنین سیاست هایی، خود را از مسئولیت و پاسخگویی در قبال سیاست های مخرب شان در ایجاد، تداوم و فرسایشی شدن بحران هایی مانند بحران یمن و فاجعه انسانی در این کشور رها کنند.

صد و پنجاه و یکمین نشست وزرای خارجه اتحادیه عرب روز چهارشنبه در قاهره برگزار شد.

موضوع ایران نیز همچون نشست‌های پیشین در این نشست مطرح شد و این بار "انور قرقاش" وزیر مشاور در امور خارجی امارات در این خصوص سخنرانی کرد و مدعی شد، نیروهای ایران در چندین کشور عربی فعالیت دارند، همان‌طور که در پرونده یمن حضور دارند.

مسأله ایران به طور مفصل در کمیته چهار جانبه عربستان سعودی، امارات، بحرین و مصر هم بررسی شد و دولت‌های شرکت کننده مدعی شدند که ایران امنیت کشتیرانی در خلیج فارس و تنگه هرمز و دریای سرخ را تهدید می‌کند.

این کمیته ضد ایرانی همانند نشست‌های قبلی خود، ضمن متهم کردن ایران به مداخله در امور کشورهای عربی ادعا کرد، اقدامات ایران به اختلافات فرقه‌ای در کشورهای عربی دامن زده است.

امارات متحده عربی ریاست این کمیته ضد ایرانی را بر عهده داشت و "احمد ابوالغیط"، دبیر کل اتحادیه عرب نیز در نشست این کمیته حضور داشت.

117

نشست 151 وزرای خارجه اتحادیه عرب؛ حمله دوباره به ایران

 

کامنت