اردیبهشت 08, 1398 06:03 Asia/Tehran [Updated: آذر 18, 1398 14:09 Asia/Tehran]
  • سفیر ایران در فرانسه: اروپا تعهدات خود را در برجام انجام نداده است

سفیر جدید ایران در فرانسه روز شنبه در جمع دانشجویان رشته امنیت بین الملل مؤسسه مطالعات سیاسی پاریس تصریح کرد، اروپایی ها هنوز نتوانسته اند تعهدات خود را نسبت به آنچه در برجام پیش بینی شده بود، انجام دهند.

به گزارش پارس تودی،  "بهرام قاسمی" با بیان اینکه آژانس بین المللی انرژی اتمی تاکنون در 14 گزارش پایبندی جمهوری اسلامی ایران به برجام را تایید کرده است اظهار داشت، اروپایی ها باید بتوانند هر چه زودتر ساز و کارهای لازم برای تامین منافع اقتصادی ایران از این توافق را تضمین کنند.

"قاسمی" به خروج غیرقانونی آمریکا از برجام نیز اشاره کرد و گفت: آمریکا نه‌تنها قطعنامه شورای امنیت را نقض کرده است بلکه از سایر کشورها نیز می‌خواهد که این قطعنامه و تعهدات بین المللی‌شان را نقض کنند.

سفیر جدید ایران در فرانسه در بخش دیگری از سخنان خود درخصوص اقدامات ایران در حفظ و ثبات منطقه، مبارزه با تروریسم و همکاری با سایر کشورها توضیحاتی ارائه داد.

بریتانیا، فرانسه و آلمان بعد از خروج آمریکا از برجام وعده دادند با تضمین منافع اقتصادی ایران، این توافق را حفظ کنند. این کشورها، علی‌رغم ایستادگی‌های لفظی و سیاسی در برابر اقدام آمریکا تاکنون موفقیتی در اقدامات عملی وعده‌داده شده برای حفظ این توافق کسب نکرده‌اند. 

"دونالد ترامپ" رئیس جمهور آمریکا، سه شنبه 8 می 2018 به طور یکجانبه با نقض تعهدات واشنگتن ذیل برجام کشورش را از این توافق بین المللی خارج و بازگشت تحریم‌های هسته‌ای را اعلام کرد.

این اقدام ترامپ با محکومیت گسترده داخلی و بین المللی مواجه شده است.117

بیشتر بخوانید:

قاسمی: بهترین کار برای آمریکا بازگشت به برجام و تعهداتش است

قاسمی: جهان، بدعهدی آمریکا را برنخواهد تافت

کلیدواژه

کامنت