تیر 09, 1398 04:04 Asia/Tehran [Updated: آذر 18, 1398 14:09 Asia/Tehran]
  • تخت روانچی:

نماینده دائم جمهوری اسلامی ایران در سازمان ملل متحد، روز شنبه ساز وکار ویژه تجارت اروپا با ایران موسوم به "اینستکس" INSTEX را همچون ماشینی بسیار زیبا اما بدون بنزین توصیف کرد و گفت: "اینستکس" در وضعیت فعلی، کافی نیست.

به گزارش پارس تودی، "مجید تخت روانچی" در جمع خبرنگاران با تاکید بر اینکه "اینستکس" باید جوابگوی نیازهای ایران باشد تصریح کرد، این سازوکار بدون پول همچون ماشین بسیار زیبای بدون بنزین است.

نماینده دائم ایران در سازمان ملل به بدعهدی اروپایی ها در قبال برجام اشاره کرد و اظهار داشت از زمانی که آمریکا از برجام خارج شده است (8 می 2018)، اروپایی‌ها اقدام ملموسی برای حفظ این توافق  انجام نداده‌اند.

"تخت روانچی" با بیان اینکه برجام در حال حاضر درست کار نمی کند تاکید کرد ایران نمی‌تواند به ایفای تعهدات خود در این توافق بین المللی به صورت یکطرفه ادامه دهد و از منافع آن بهره مند نشود.

نماینده دائم ایران در سازمان ملل افزود، ایران در یک سال اخیر تمامی تعهدات برجامی خود را انجام داده است اما اروپایی ها تنها به صدور بیانیه و اعلام حمایت از برجام اکتفا کرد‌ه‌اند.

"تخت روانچی" با تاکید بر اینکه صرف اعلام حمایت از برجام، مشکل ایران را حل نمی‌کند اظهار داشت، اگر اروپا خواهان حفظ برجام است باید  اقدامات محسوس و عملی برای نجات آن انجام دهد.

اروپا در جریان مذاکرات با ایران پس از خروج غیرقانونی آمریکا از برجام و بازگشت تحریم های هسته ای، متعهد شد ساز و کار مالی ویژه ای برای بی‌اثر کردن تحریم‌‌های آمریکا ضد ایران ارائه کند.

اروپا 31 ژانویه بالأخره پس از ماه‌ها، رسما راه‌اندازی "اینستکس" را اعلام کرد؛ این کانال مالی اما در عمل هنوز اجرایی نشده است.

"دونالد ترامپ" رئیس جمهور آمریکا، سه شنبه 8 می به طور یکجانبه با نقض تعهدات واشنگتن ذیل برجام کشورش را از این توافق بین المللی خارج و بازگشت تحریم‌های هسته‌ای را اعلام کرد؛ اقدامی که با محکومیت گسترده داخلی و بین المللی مواجه شده است.117

بیشتربخوانید:

اتحادیه اروپا: "اینستکس" عملیاتی شد

اتحادیه‌اروپا: اینستکس عملیاتی شد/ پیشرفت خوبی درباره اراک و فردو حاصل شده است

عراقچی: معاملات اینستکس اجرایی شده است

 

کلیدواژه

کامنت