تیر 10, 1398 07:29 Asia/Tehran [Updated: شهریور 26, 1399 13:58 Asia/Tehran]
  • بروجردی: اینستکس انتظارات ایران را برآورده نمی کند

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی گفت: اینستکس انتظارات ایران از طرف‌های اروپایی را بر آورده نمی‌کند و حتی اگر به طور کامل اجرایی شود برای تهران راضی کننده نیست.

به گزارش پارس تودی، «علاءالدین بروجردی» روز یکشنبه افزود: جمهوری اسلامی ایران به چیزی کمتر از اجرای کامل برجام راضی نمی‌شود و اگر قرار باشد برجام بماند باید همه بندهای آن تمام و کمال اجرایی شود.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: اگر اروپایی‌ها به دلیل ترس از آمریکا و یا ناتوانی در عمل به قانون بین المللی به تعهدات خود عمل نکنند باید منتظر اقدامات ایران در کاهش تعهدات باشند و اگر انتظاری غیر از این دارند باید عمل را جایگزین حرف کنند.

بروجردی تاکید کرد: برجام در یک مسیر دوطرفه قابل ادامه است و نمی‌توانیم نظاره‌گر این باشیم که منافع ملی ما در جاده‌ای یکطرفه از بین برود و ما بمانیم و تعداد زیادی تعهد و محدودیت.

نماینده مردم بروجرد در مجلس شورای اسلامی، خاطرنشان کرد: اروپا باید در رفتار مستقل عمل کند و مجبور نیست که تحریم‌های غیرقانونی علیه ایران را اجرا کند، چرا که این تحریم‌ها هیچ‌کدام به تصویب شورای امنیت سازمان ملل نرسیده است و ما انتظار داریم همه تحریم‌هایی که در برجام قرار است برداشته شود، توسط اروپایی‌ها انجام شود و مسیر برای فروش نفت و مبادلات مالی هموار گردد.

اروپا در جریان مذاکرات با ایران پس از خروج غیرقانونی آمریکا از برجام و بازگشت تحریم های هسته ای، متعهد شد ساز و کار مالی ویژه ای برای بی‌اثر کردن تحریم‌‌های آمریکا ضد ایران ارائه کند.

اروپا 31 ژانویه بالأخره پس از ماه‌ها، رسما راه‌اندازی «اینستکس» را اعلام کرد؛ این کانال مالی اما در عمل هنوز اجرایی نشده است. 142/118

بیشتر بخوانید: 

شرایط لازم برای عملکرد پایدار "اینستکس"

موگرینی: اینستکس در حال پردازش نخستین تراکنش است

تخت روانچی: "اینستکس"، ماشینی زیبا اما بدون بنزین است

 

کلیدواژه

کامنت