تیر 12, 1398 12:24 Asia/Tehran [Updated: آذر 18, 1398 14:09 Asia/Tehran]
  • ظریف: اینستکس مقدمه اجرای تعهدات اروپایی‌ها است

وزیر امور خارجه گفت: اینستکس اگر عملیاتی شود مقدمه‌ای بر اجرای 11 تعهد اروپا در قبال برجام است.

به گزارش پارس تودی، "محمد جواد ظریف" امروز چهارشنبه در حاشیه جلسه هیات دولت در جمع خبرنگاران، افزود:  پس از خروج ترامپ از برجام جلسه‌ای در سطح وزیران سه کشور اروپایی و بعد از آن دو جلسه با وزرای اعضای باقی مانده برجام برگزار شد که آنان ۱۱ تعهد را اعلام کردند که شامل فروش نفت ایران، بازگشت پول نفت ایران، سرمایه گذاری در ایران، حمل و نقل هوانوردی و کشتیرانی است که تعهدات به صورت رسمی همان روز اعلام شد.

وزیر امور خارجه با بیان اینکه در هیچ یک از تعهدات رسمی اعلام شده اروپایی ها اینستکس وجود ندارد یا ساز و کار ویژه مالی وجود ندارد، تصریح کرد: اینستکس اگر عملیاتی شود مقدمه‌ای است بر اجرای آن ۱۱ تعهد؛ لذا اروپایی‌ها باید آن ۱۱ تعهد را انجام دهند.

رئیس دستگاه دیپلماسی با بیان این که گام بعدی کاهش تعهدات برجامی جمهوری اسلامی ایران، عدم رعایت غنی سازی تا سقف ۳.۶۷ درصد است، خاطر نشان کرد: این که ما در گام بعدی در چه سطحی غنی‌سازی کنیم را خودمان و براساس نیازمان تعیین می‌کنیم.

وی در پاسخ به پرسشی درباره کاهش تعهدات برجامی ایران اظهار کرد: ما برنامه‌های جمهوری اسلامی ایران را اعلام کردیم و براساس آن هم عمل می‌کنیم و اروپایی‌ها هم باید بدانند تا زمانی که آنها به برجام متعهد باشند ما به برجام متعهد خواهیم بود.

وزیر امور خارجه درباره واکنش ترامپ به کاهش تعهدات ایران در زمینه غنی سازی، گفت: اگر ترامپ می‌خواهد به خودش حق دهد که چنین واکنشی را نشان دهد اول باید نقض برجام و خروج از آن را متوقف کند و تحریم‌های غیرقانونی که به مثابه تروریسم اقتصادی علیه ۸۲ میلیون ایرانی است را متوقف کند، بعد تصمیم بگیرد.

رئیس دستگاه دیپلماسی همچنین درباره انجام نخستین تراکنش‌های مالی از سوی اروپایی‌ها در قالب اینستکس هم گفت: اروپایی‌ها اعلام کردند که اولین تراکنش‌ها در حال انجام است ولی این کاری است که باید از بخش خصوصی سوال کنید.

113/118

بیشتربخوانید:

ظریف: ایران دقیقاً به شیوه اروپایی‌ها به برجام پایبند خواهد بود

واکنش ظریف به بیانیه کاخ سفید در مورد افزایش غنی سازی اورانیوم ایران

ظریف: ایران ناقض برجام نیست

 

کلیدواژه

کامنت