مرداد 21, 1398 15:26 Asia/Tehran [Updated: آذر 18, 1398 14:09 Asia/Tehran]
  • ظریف: تشکیل ائتلاف دریایی در تنگه هرمز اقدام خصمانه علیه ایران است

وزیر امور خارجه ایران گفت: طرح واشنگتن برای تشکیل ائتلاف دریایی در تنگه هرمز یک اقدام خصمانه علیه ایران است و هیچ‌ تأثیری جز ناامن کردن منطقه ندارد.

به گزارش پارس تودی، «محمد جواد ظریف» وزیر امور خارجه در گفت‌وگو با شبکه الجزیره در خصوص عبور و مرور کشتی‌های خارجی از تنگه هرمز، تصریح کرد: اقدامات تحریک‌آمیز آمریکا و همپیمانان این کشور در منطقه غرب آسیا، خلیج‌فارس را آماده احتراق کرده است زیرا آمریکا و همپیمانان این کشور، سیلی از تسلیحات را روانه این منطقه کرده‌اند.

وزیر امور خارجه با بیان اینکه آمریکا سال گذشته 50 میلیارد دلار تسلیحات به این منطقه (غرب آسیا) فروخته است، افزود: برخی از کشورهای این منطقه با کمتر از یک سوم جمعیت ما 87 میلیارد دلار صرف تهیه تسلیحات می‌کنند، ایران سال گذشته در مجموع تنها 16 میلیارد صرف ارتش خود با یک میلیون نظامی کرد.

ظریف تأکید کرد: تهدیدات منطقه از سوی آمریکا و همپیمانانش است که تسلیحات را به این منطقه روانه می‌کنند و آن را به یک ماده قابل احتراق آماده انفجار تبدیل کرده‌اند.

وزیر امور خارجه در بخشی از مصاحبه خود به جنگ نیابتی اخیر عربستان و امارات در جنوب یمن اشاره کرد و اقدامات این دو کشور در تحریک تنش‌ها در یمن را محکوم کرد.

رئیس دستگاه دیپلماسی کشورمان درباره نقش مخرب آمریکا در امنیت منطقه گفت: تجربه نشان داده است که حضور آمریکا و ناوگان نیروی دریایی این کشور در خلیج‌فارس هرگز به ایجاد امنیت ختم نشده است. ما خاطرات بسیار ناراحت‌کننده‌ای از اقدام کشتی آمریکایی در ساقط کردن هواپیمای ایران در تاریخ 1988 داریم که به کشته شدن 290 تن از مسافران آن منجر شد.

ظریف تصریح کرد: بهترین اقدامی که آمریکا برای محافظت از کشتیرانی می‌تواند انجام دهد، است که بقیه را به حال خود رها کند و مداخله نکند.

وزیر امور خارجه ایران، شب گذشته (دوشنبه) به منظور رایزنی و گفت‌وگو با مقامات قطری به دوحه سفر کرده است و در دیدار با «محمد بن عبدالرحمن» وزیر خارجه قطر تأکید کرد که تأمین امنیت خلیج‌فارس برعهده کشورهای منطقه و نه نیروهای خارجی است.

113/118

بیشتربخوانید:

ظریف: نیروهای بیگانه باعث ناامنی منطقه می شوند

ظریف با تبریک عید سعید قربان، مسلمانان جهان را به وحدت دعوت کرد

ظریف عازم دوحه شد

 

کلیدواژه

کامنت