مهر 02, 1398 23:45 Asia/Tehran [Updated: آذر 18, 1398 14:09 Asia/Tehran]
  • رایزنی برجامی

"حسن روحانی" رئیس جمهوری اسلامی ایران و "آنگلا مرکل" صدراعظم آلمان عصر سه شنبه (به وقت محلی) در حاشیه هفتاد و چهارمین نشست مجمع عمومی سازمان ملل متحد در نیویورک دیدار و درباره مسائل مختلف از جمله اقدامات لازم برای نجات برجام گفت وگو کردند.

به گزارش پارس تودی، "حسن روحانی" در این دیدار ضمن اشاره به این که آلمان همیشه یک شریک بسیار مهم برای ایران بوده است، بر تداوم این روابط سنتی و دوستانه تاکید کرد.

رئیس جمهوری اسلامی ایران همچنین با تاکید بر وظایف و مسئولیت سایر طرف های برجام  از جمله آلمان برای حفظ این توافق مهم بین المللی بعد از خروج یکجانبه آمریکا از آن؛ بیانیه اخیر فرانسه، بریتانیا و آلمان را اتهام زنی بی اساس به ایران عنوان کرد.

"آنگلا مرکل" نیز در این دیدار ، ضمن تکرار حمایت از تداوم برجام، خواستار احترام به این توافق مهم بین المللی و لغو تحریم ها شد و بر عزم آلمان و سایر کشورهای اروپایی برای عملیاتی کردن  کانال ویژه تجارت اروپا با ایران موسوم به "اینستکس" INSTEX تاکید کرد.

صدراعظم آلمان همچنین در مورد پیشنهاد ائتلاف امید یا طرح صلح هرمز گفت: با علاقه مندی این ابتکار را بررسی خواهد کرد و از هر اقدام مدبرانه برای کاهش تنش ها در منطقه حمایت می کند.

رئیس جمهوری اسلامی ایران عصر دوشنبه (به وقت محلی) برای شرکت در هفتاد و چهارمین نشست مجمع عمومی سازمان ملل متحد وارد نیویورک شد.

"حسن روحانی" در این سفر ضمن سخنرانی در مجمع عمومی سازمان ملل متحد و تبین مواضع منطقه ای و بین المللی جمهوری اسلامی ایران، طرح صلح منطقه ای با عنوان طرح "امید" را ارائه می کند.117

بیشتر بخوانید:

روحانی در دیدار جانسون: اروپا باید به تعهدات خود در برجام پایبند باشد

روحانی در دیدار نخست وزیر اسپانیا: روابط تاریخی ایران و اسپانیا باید مستحکم باقی بماند

تاکید روحانی بر گسترش روابط ایران و ژاپن

 

کلیدواژه

کامنت