مهر 05, 1398 08:02 Asia/Tehran [Updated: اردیبهشت 07, 1399 10:35 Asia/Tehran]
  • برجام؛ ناتوانی اروپا درسایه وابستگی به آمریکا/ تحلیل

پارس تودی- رئیس جمهوری اسلامی ایران گفت: اروپایی‌ها هنوز به وعده‌های برجامی خود عمل نکرده‌اند و ثابت کردند، توانایی یا تمایلی برای پرداخت هزینه ندارند.

"حسن روحانی" عصر پنجشنبه به وقت محلی نیویورک در نشست خبری پیش از ترک آمریکا، با بیان اینکه امکان ندارد اروپا بخواهد در برجام بماند، اما فقط ایران هزینه بدهد، تصریح کرد، مذاکره ایران با طرف‌های برجام ادامه خواهد یافت اما اگر اروپایی ها به تعهداتشان عمل نکنند کاهش تعهدهای برجامی ایران ادامه می‌یابد.

با خروج آمریکا از برجام، اروپایی‌ها نتوانستند از توافقی که به گفته آنان نقش مهمی در امنیت اروپا دارد، دفاع کنند و همین مساله سبب شد، ایران سیاست تعهد در برابر تعهد را در پیش بگیرد. تعهدهای تصریح شده در برجام متناظر است و همه طرف‌ها باید متناسب با آن مسئولیت‌های خود را اجرایی کنند. 

اروپایی‌ها اما درپی خروج آمریکا از برجام حاضر نشدند هزینه‌های این خروج را پرداخت کنند و ایران در نهایت پس از یک سال صبر راهبردی تصمیم گرفت بر اساس مکانیسمی که در خود برجام وجود دارد، تعهدهایش را کاهش دهد.

ایران در چارچوب برجام با رجوع به بندهای 26 و 36 این توافق چندجانبه، کاهش تعهدهای برجامی خود را در دستور کار قرار داده و تاکنون سه گام در این زمینه برداشته است. گام سوم ایران بازتاب فراوانی داشته است.

گام سوم ایران 6 سپتامبر 2019 برداشته شد و در این چارچوب همه محدودیت‌ها در زمینه تحقیق و توسعه هسته‌ای کنار گذاشته شده است. در همین زمینه، آژانس بین‌المللی انرژی اتمی روز پنجشنبه در بیانیه‌ای اعلام کرد، ایران نصب سانتریفوژهای پیشرفته‌تر در روند غنی‌سازی اورانیوم را شروع کرده است. 

گام‌های کاهشی ایران در برجام بر این نکته تاکید دارد که در یک توافق چندجانبه، نباید فقط ایران به تعهدهایش پایبند باشد و دیگر اعضای آن باید تعهدهای خود را اجرایی کنند. ایران بر اساس منافع خود عمل می‌کند و اگر تا پایان 60 روز مهلت تعیین شده در گام سوم، اروپایی‌ها منافع ایران را در برجام تامین نکنند، گام چهارم برداشته خواهد شد.

در همین زمینه؛ "بهروز کمالوندی"، سخنگوی سازمان انرژی اتمی کشورمان با بیان اینکه تهران بر اساس منافع ملی خود تصمیم می‌گیرد، گفت: اگر اروپا به تعهدهای خود عمل نکند، اقدامات ایران شتاب بیشتری خواهد خواهد داشت.    

همانطور که رئیس جمهوری اسلامی ایران در پایان سفر به مقر سازمان ملل متحد در نیویورک اعلام کرد، برخی از تلاش‌ها در گفت وگو با سران کشورهای اروپایی در نیویورک به نتیجه نرسیده اما باب گفت وگو باز است. ایران همزمان با اجرای سیاست کاهش تعهدهای برجامی خود تلاش دارد ضمن ایجاد توازن در اجرای تعهدها، برای نجات برجام تلاش کند. 

اکنون بقای برجام در گرو تلاش صادقانه اروپایی‌ها و استقلال عمل آنان است که بدون هیچ وابستگی و خارج از اراده آمریکا، توافقی را که نتیجه دیپلماسی جهانی است، زنده نگه دارند. اروپایی‌ها اگرچه در پنج ماه گذشته با شروع اقدامات جدید ایران در قبال برجام، تلاش‌هایی انجام داده‌اند، اما وعده‌های آن عملی نشده است و به نوعی با تحریم‌های ظالمانه آمریکا ضد ملت ایران همراه شدند.  

در همین چارچوب؛ حضرت آیت الله خامنه‌ای، رهبر معظم انقلاب اسلامی روز پنج‌شنبه در دیدار منتخبان ملت در مجلس خبرگان، با اشاره به عملکرد اروپایی‌ها پس از خروج آمریکا از برجام، گفتند: اروپایی‌ها به‌رغم وعده‌های خود، عملاً به تحریم‌های آمریکا پایبند ماندند، هیچ اقدامی انجام ندادند و از این پس هم بعید است کاری برای جمهوری اسلامی انجام دهند، بنابراین باید به‌کلی از اروپایی‌ها قطع امید کرد.

نویسنده: علی‌کرمی

117

بیشتر بخوانید:

رهبر معظم انقلاب: اروپا به تحریمهای آمریکا پایبند ماند باید از آنها قطع امید کرد

روحانی: اگر دولت آمریکا منطق را انتخاب کند، امکان مذاکره وجود دارد

تاکید گروه 1+4 بر ضرورت حفظ برجام؛ تکرار وعده بدون عمل/تحلیل

نشست فوق العاده برجامی در نیویورک؛ تأکید حاضران بر حفظ برجام

روحانی در دیدار جانسون: اروپا باید به تعهدات خود در برجام پایبند باشد

روحانی: آمریکا باید پیش شرط «فشار حداکثری» خود را برای مذاکره بردارد

روحانی در دیدار نخبگان آمریکایی: فشارهای آمریکا باعث انسجام بیشتر در داخل ایران شده است

کامنت