مهر 21, 1398 09:31 Asia/Tehran [Updated: آذر 18, 1398 14:09 Asia/Tehran]
  • سفر نخست وزیر پاکستان به تهران/ تحلیل

پارس تودی- "عمران خان" نخست وزیر پاکستان امروز (یکشنبه) در تهران با مقام های جمهوری اسلامی ایران دیدار و درباره آخرین و مهم‌ترین تحولات منطقه‌ای و بین المللی تبادل نظر خواهد کرد.

"سید عباس موسوی" سخنگوی وزارت خارجه کشورمان درخصوص گزارش برخی منابع که "عمران خان" بعنوان میانجی میان ایران و عربستان به تهران می آید، تصریح کرد: تا این لحظه موضوع میانجیگری مطرح نیست.

ایران و پاکستان با توجه به مرز طولانی، فرهنگ و تاریخ مشترک، زمینه های متنوعی برای همکاری  در بخش های مختلف دارند.

در سفر ماه آوریل گذشته "عمران خان " به تهران توافق های مهمی  در مذاکرات هیات های عالیرتبه دو کشور بدست آمد که مناسبات تهران و اسلام آباد را وارد مرحله تازه ای کرد.

ایران و  پاکستان  به عنوان کشورهای بنیانگذار سازمان همکاری اقتصادی (ECO) و از اعضای فعال در سازمان همکاری اسلامی (OIC)، از موقعیت  خوبی  برای  همکاری  در عرصه سیاسی و امنیتی و همچنین  در عرصه اقتصادی و تجاری  برخوردارند.

ایران و پاکستان  مصمم به توسعه روابط هستند و با  همکاری های دو جانبه اقتصادی  می توانند مرزهای دو کشور را به عرصه تبادلات سودمند و به نفع دو ملت و دیگر کشورهای منطقه  تبدیل کنند. 

حضرت آیت الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی ماه آوریل گذشته در دیدار نخست‌ وزیر پاکستان در تهران،  تاکید کردند، ارتباط ملت‌های ایران و پاکستان ارتباطی قلبی و عمیق است و روابط ایران و پاکستان بر خلاف میل دشمنان آن باید تقویت شود.

گام های متقابل ایران و پاکستان در این زمینه  پیام روشنی  دارد  و نشان می دهد  روابط ایران و پاکستان در مسیررو به توسعه قرار گرفته است.

"عبدالمحمد طاهری" کارشناس مسائل سیاسی در ارزیابی روابط تهران و اسلام آباد می گوید:

".... اسلام‌آباد تمایل  دارد که با افزایش مناسبات تجاری با همسایگانش روابط و جایگاه اقتصادی خود را ارتقا ببخشد، به خصوص این که ایران همواره در مسئله امنیت و اقتصاد پیشگام بوده و نظرات مثبتی داشته است. "

با این حال در شرایط کنونی که منطقه با وضعیت  پیچیده ای مواجه شده و اقدامات  آمریکا تهدید های جدی را در منطقه ایجاد کرده است؛ رایزنی های منطقه‌ای اهمیت بیشتری یافته است.

ناظران سیاسی معتقدند باتوجه به مولفه های ژئوپلیتیک و ژئواستراتژیک؛ منافع ایران و پاکستان در هم گره خورده است؛ لذا رایزنی های مقام های دو کشور در این چارچوب  حائز اهمیت است.

"عمران‌خان" نخست وزیر پاکستان در سفر اخیر خود  به نیویورک در حاشیه اجلاس مجمع عمومی سازمان ملل در  گفت‌ وگو با یک شبکه آمریکایی تصریح کرد،  هرگونه رویارویی با جمهوری اسلامی ایران در منطقه هرگز در راستای منافع جهان نخواهد بود.

عمران‌خان هشدار داد، جنگ با ایران بسیار پیچیده خواهد بود و هیچ کس قادر به پیش بینی تبعات و ابعاد آن نخواهد بود.

آنچه مسلم  است، بی ثباتی در منطقه بسود هیچ کشور ی نیست. بدیهی است  با نگاه به تحولات امنیتی منطقه، اسلام‌آباد به دلایل متعدد بدنبال کاهش تنش در منطقه خلیج فارس، تنگه هرمز و دریای عمان است.

اکنون نه فقط ایران و پاکستان بعنوان دو کشورهمسایه بلکه همه  کشور‌های منطقه  نیاز دارند برای  حفظ امنیت جمعی با یکدیگر تعامل و در جهت رفع تنش ها و اعتماد سازی و مقابله با جریان های برهم زننده ثبات و امنیت جمعی در منطقه  گفت وگو  کنند.

جمهوری اسلامی ایران در این چارچوب همواره معتقد به حسن همجواری و تلاش حداکثری برای داشتن بهترین روابط  با همه همسایگان بوده و تقویت روابط با کشورهای منطقه را در اولویت سیاست خارجی  خود قرار داده  است.

مذاکرات و دیدارهای امروز نخست وزیر پاکستان در تهران  از این دیدگاه می تواند به تفاهم بیشتر در زمینه مسائل منطقه کمک کند.

نویسنده: امین زاده

117/118

بیشتر بخوانید:

موسوی: عمران خان یکشنبه به تهران می آید

هشدار نخست وزیر پاکستان به جنگ افروزان برای رویارویی با ایران/ تحلیل 

ابراز همدردی ایران با دولت و ملت پاکستان

کلیدواژه

کامنت