مهر 23, 1398 10:59 Asia/Tehran [Updated: مهر 23, 1398 11:07 Asia/Tehran]

کارشناس ارشد مسائل منطقه غرب آسیا تاکید کرد: دو ملاحظه مهم در تحولات اخیر عراق وجود دارد که دقیقا مقابل هم قرار دارند و تصادم این خواست‌ها به‌بروز چالش در حوزه عراق منجر شده است؛ یکی خواست مردم و دوم خواست برخی بازیگران وعوامل خارجی است.

به گزارش پارس تودی؛ دکتر "فتح الله توسلی" روز دوشنبه در حاشیه بازدید از خبرگزاری بین‌المللی ایران‌پرس، در ادامه تحلیل تحولات اخیر عراق، با بیان این که خواست مردم عراق رفاه، آسایش و امنیت است و این حق آنهاست؛ تصریح کرد: اما خواست برخی کشورهای دیگر متضاد با خواست مردم عراق است و وقتی امنیت و ضدامنیت و تضاد منافع شکل می‌گیرد، تحولات اخیر پیش می‌آید.
کارشناس ارشد مسائل غرب آسیا افزود: نکته بعدی اجتماع عظیم اربعین حسینی (ع) است که تقریبا در تاریخ بشریت بی‌سابقه است، اجتماع عظیمی که در آن مردم کشورهای منطقه با هدف صلح؛ نه تخریب؛ دور هم جمع می‌شوند و به‌ همین سبب دشمنان تلاش داشتند بر این اجتماع تاثیر بگذارند، زیرا این اجتماع و وحدت مسلمانان حول محور یکی از فرزندان پیامبر اسلام (ص) را درچارچوب منافع خود نمی‌دانند.
دکتر توسلی همچنین درباره تحولات اخیر شمال شرق سوریه و حمله ارتش ترکیه به این منطقه گفت: به نظر می‌رسد ترکیه دو نگرانی دارد؛ یکی مساله کُردی است که سابقه تاریخی دارد. نگرانی دوم اینکه، ترک‌ها معتقدند تروریست‌ها از طریق مرز سوریه به ترکیه تردد دارند و تهدید امنیتی برای این کشور محسوب می‌شوند.  
توسلی در عین حال اظهار کرد: در تحولات سوریه دو ملاحظه وجود دارد؛ نخست اینکه دولت سوریه، دولتی مستقر و مشروع در عرصه بین‌الملل است و باید تمامیت‌ارضی آن حفظ شود.  
ملاحظه دوم اینکه، راهکار تامین خواست ترکیه قبلا دیده شده است؛ توافقی بین سوریه و ترکیه وجود دارد تا دو کشور با هماهنگی یکدیگر با تروریست‌ها برخورد کنند. 
کارشناس ارشد مسائل غرب آسیا تاکید کرد: حضور تروریست‌ها در منطقه برای همه کشورها تهدید است و همه باید به دولت سوریه کمک کنند تا با تروریست‌ها برخورد کند و ترکیه هم این اقدام را باید در کنار ارتش سوریه انجام دهد و از تعرض به تمامیت‌ارضی سوریه خودداری کند.118

 

کلیدواژه

کامنت